Bronzy nad zlato. Nohejbalová legenda priviedla manželku na pódium

KošiceŠport

Ešte pred pár mesiacmi netušili, či sa vôbec prihlásia. Slovenská ženská nohejbalová reprezentácia nedisponovala patričným zázemím, pod Tatrami neexistuje ženská liga a konkurencieschopných hráčok je ako maku.

Foto
Bronzový tím reprezentácie Slovenska / foto archív MP

Nebojácne ženy sa napriek tomu rozhodli prijať výzvu v podobe účasti na Majstrovstvách sveta a v španielskej Burriane pripravili svojim priaznivcom príjemné prekvapenie. Domov sa totiž vrátili s dvoma bronzovými medailami.

„Poviem úprimne, nemali sme veľké oči,“ rozhovoril sa šéftréner slovenskej nohejbalovej reprezentácie Patrik Perun. „S medailami sme určite nepočítali a cieľom bolo otestovať novozloženú reprezentáciu žien. Na dievčatá sme nerobili žiadny psychický nátlak a cieľom bolo podať dobré výkony. Prvoradým cieľom bolo vyslať impulz do budúcna a vytvoriť základy pre vznik ženskej ligy. Toto sa podarilo a dievčatá už premýšľajú nad možnosťami intenzívneho tréningu a hernej praxe. Zisk dvoch medailí je obrovským prekvapením a tieto bronzy majú pre nás hodnotu zlata.“

Foto
Slovenky prekonali vlastné očakávania / foto archív MP

O zisk prvého bronzu sa postarala v kategórii jednotlivkýň zalužická rodáčka Gabriela Viňanská. Tá bola následne spoločne s Perunovou, Beňušovou a Žažovou aj súčasťou úspešných trojíc.

Práve trojky sú považované za kráľovskú disciplínu nohejbalu a vyžaduje sa v nich najväčšia súhra. V prípade narýchlo vytvorenej reprezentácii Slovenska to nebolo ľahké.

„Je to veru tak, ak nemáte dobrú medzihru, tak chýba nahrávka a nemôžete kvalitne smečovať. My sme sa zohrávali postupne a našťastie to vygradovalo v správny čas. Po komplikovanejšej základnej skupine sme hrali vo vyraďovačke náš najlepší nohejbal,“ skonštatovala s veľkou spokojnosťou v hlase členka bronzovej zostavy Miroslava Perunová. „Spokojnosť je veľká. Reprezentácia sa dala dohromady po dlhom čase a chceli sme sa v podstate iba otestovať. Dva bronzy sú vzhľadom na situáciu naozaj zlaté. “

Ak vám priezviská šéftrénera a bronzovej medailistky naznačujú spojenie, tak sa nemýlite. Nohejbalový manželský pár je spolu už dlhé roky a aj preto môže rodená Vsetínčanka reprezentovať Slovensko.

„Bol na mňa prísny rovnako ako na všetky baby. Ak som hrala zle, tak ma bez váhania vystriedal,“ pousmiala sa v súvislosti s trénerským velením manžela Mirka. „Je to skúsený kormidelník a aj jeho zásluhou sme získali bronzy. Vie, kedy má zasiahnuť do hry.“

Prípadné manželské úľavy boli podľa Patrika Peruna vylúčené. „Ženský nohejbal je iný a až som sa divil, koľko rôznych faktorov vplýva na výkony dievčat. Z osobného pohľadu išli rodinné vzťahy bokom a ak by sa nedarilo, tak manželka-nemanželka, z hrušky dolu.“

V španielskej Burriane sa stihli Slováci počas úvodného dňa voľna vykúpať v príjemne zohriatom mori, no potom už fungovali iba na trase hotel – hala.

„Boli sme v podstate stále v telocvični. Od rána do večera. Boli to bohužiaľ prvé majstrovstvá sveta bez juniorov, pretože v minulosti boli tieto šampionáty spojené. Divákov nebolo veľa a silnejšiu podporu mali iba domáce Španielky,“ priblížila M. Perunová.

Dvojnásobná matka a učiteľka košickej školy umeleckého priemyslu vníma medailový úspech ako obrovskú motiváciu a v oživení nohejbalovej kariéry plánuje pokračovať. „Všetkým nám to obrovské nadšenie a chuť. Vytvorili sme výborný kolektív a už počas návratu domov sme si dohovárali sústredenie. Verím, že to naštartujeme a o dva roky dosiahneme ešte viac. Svet však naozaj napreduje a bude to už len ťažšie.“

Foto
Slovenská výprava s bronzovými medailami / foto archív MP

Základom napredovania ženskej zložky je však systematický tréning a ideálne by bolo oživiť aj organizovanú súťaž.

„Momentálne tu v Košiciach ženský klub nemáme, ale oslovili sme viaceré bývalé hráčky a trénujem s dorastencami. Musíme improvizovať a snáď sa to teraz zlepší,“ zaželala si Miroslava Perunová, na ktorú nadviazal manžel Patrik. „Momentálne je ťažké obdobie, ale pripravujeme pošampionátové sústredenie, kde si rozoberieme chyby. Teší ma, že sme dali dohromady výborný kolektív a vyzdvihol aby som aj prínos môjho asistenta Richarda Makaru. Spoločne sme sa snažil pomôcť novému ženskému trénerovi a celkovo to dopadlo nad plán. Verím, že je to štart novej éry slovenského ženského nohejbalu.“

Legenda košického nohejbalu je však v rámci SNA zodpovedná v prvom rade za mužskú reprezentáciu. Tej opäť naštrbila plány korona a Majstrovstvá sveta v Prahe preložili na rok 2022.

Celá naša snaha smeruje k budúcoročnému šampionátu. Tento rok ešte vyvrcholí domáca liga, čakajú nás majstrovstvá Slovenska a radi by sme absolvovali pražský turnaj Posledný smeč,“ priblížil plán pre záver aktuálneho roka mnohonásobný majster sveta a Európy.

On sám sa vrátil k národnému tímu po dlhých rokoch po tom, čo v roku 2019 ukončil deväťročné pôsobenie vo Vsetíne. Valachom pomohol k dvom majstrovským titulom a našiel si tam aj manželku.

„Bohužiaľ som to už musel ukončiť, pretože mám prácu, dve deti a momentálne budujeme rodinný dom. Nebolo už teda času na neustále cestovanie na Moravu. Navyše prišla ponuka od nového vedenia Slovenskej nohejbalovej asociácie a tú som prijal. Obklopil som sa nápomocnými ľuďmi a teším sa na nové výzvy. Nohejbalový svet výrazne napreduje a aj na tomto šampionáte sme videli úžasný progres hráčok zo Švajčiarska, Poľska či Iraku. Svet sa vyrovnáva aj v mužskej kategórií a medailové úspechy nie sú také samozrejmé ako v minulosti. Teší ma však, že aj u nás prichádzajú talenty, ktoré sa výborne ukázali  na MS juniorov. Aj v rámci nedávneho sústredenia sa ukázali fantasticky a prechod na jeden dopad zvládli výborne. Osobne som bol z nich nadšený,“ dodal reprezentačný tréner Patrik Perun.

Foto
Nástup pred zápasom  / foto archív MP

Výsledky Sloveniek na MS v Burriane:

Základná skupina singel

Slovensko - Irak / 2:0

Slovensko - Rumunsko / 2:0

Slovensko - Poľsko / 2:0

Slovensko - Švajčiarsko / 2:1

Semifinále singel

Slovensko - Česko / 1:2

Zápas o 3. miesto single

Slovensko - Švajčiarsko / 2:1

Finále single

Maďarsko - Česko / 2:1

Základná skupina dvojice

Slovensko - Švajčiarsko / 1:2

Slovensko - Španielsko / 2:1

Slovensko - Irak / 2:1

Slovensko - Česko / 0:2

Kvalifikácia do semifinále dvojice

Slovensko - Rumunsko / 0:2

Zápas o 5. miesto dvojice

Slovensko - Dánsko / 2:0

Základná skupina trojice

Slovensko - Poľsko / 0:2

Slovensko - Španielsko / 2:0

Slovensko - Česko / 0:2

Kvalifikácia do semifinále trojice

Slovensko - Irak / 2:1

Semifinále trojice

Slovensko - Česko / 0:2

Zápas o 3. miesto trojice

Slovensko - Poľsko / 2:1

Konečné poradie

Single: 1. Maďarsko, 2.Česko, 3.Slovensko, 4.Švajčiarsko, 5. Poľsko, 6.Dánsko, 7. Rumunsko, 8.Španielsko, 9.Mali, 10.Irak

Dvojice: 1. Česko, 2.Švajčiarsko, 3.Rumunsko, 4.Poľsko, 5. Slovensko, 6.Dánsko, 7. Španielsko, 8.Irak

Trojice: 1. Česko, 2.Švajčiarsko, 3.Slovensko, 4.Poľsko, 5. Irak, 6.Rumunsko, 7. Španielsko, 8.Dánsko

Komentáre