Bude sa tento rok lyžovať v Kavečanoch?

KošiceSpravodajstvo

Náklady na prevádzku sú veľmi vysoké, a tak sa návratnosť počíta na niekoľko rokov.

Lyžiari a snowboardisti si v blízkom okolí Košíc túto sezónu nemajú veľmi z čoho vyberať. Z troch lyžiarskych stredísk bude v prevádzke s najväčšou pravdepodobnosťou len jedno. Na Kojšovskej holi sa bude lyžovať iba pri chate, aj to len v prípade, že napadne prírodný sneh. Stále sa totiž čaká na príslušné povolenia, vďaka ktorým by mohli v stredisku pristúpiť k plánovanej obmene. Veľký otáznik ale visí nad budúcnosťou lyžovania v Kavečanoch.

„Posledné roky, od pondelka do piatku, tam chodilo veľmi málo ľudí, ekonomická prevádzka jednoducho nevychádzala. Náklady, či už na zasnežovanie alebo na prevádzku, sú veľmi veľmi vysoké a návratnosť v týchto nadmorských výškach je veľa veľa rokov,“ vysvetlil vedúci strediska Ján Petróci.

Foto
V Kavečanoch to kedysi žilo / TASR

Podľa jeho slov má lyžiarske stredisko ako Kavečany význam, no možno v menšom meradle, keďže posledné obdobie bol ako-tak rentabilný sviatočný a víkendový režim. Jedna vec je totiž, že športuje málo ľudí. Druhá zas to, či sú do takejto aktivity ochotní investovať.

„Boli časy, keď bola návštevnosť veľká. Prevádzkovali sme večerné lyžovanie aj na stredisku Kavečany, a dokonca na Jahodnej sme prevádzkovali dve veľké zjazdovky aj počas večerného lyžovania. Postupne sa prestalo s večerným a prešli sme len na víkendový režim na tretej zjazdovke na Jahodnej,“ prezradil Petróci.

Mestská časť plánuje spolu s urbariátom, ktorý vlastní väčšinu pozemkov pod strediskom Kavečany, hľadať možnosti, ako ich využiť na lyžovanie alebo rekreáciu. Podľa starostu Martina Balčíka je reálne, aby sa tu ešte niekedy vôbec lyžovalo, keďže ide o približne 40-ročnú tradíciu, ktorú sa už po menšej prestávke raz podarilo obnoviť. Nateraz však bude milovníkom zasnežených svahov v najbližšom okolí Košíc k dispozícii len spomínaná Jahodná. Sezónu plánujú odštartovať v polovici decembra.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre