Budova múzea Andyho Warhola sa bude rekonštruovať. Na streche pribudne expozícia

VýchodSpravodajstvo

Cieľom projektu je urobiť z budovy umelecké dielo postavené na multimedialite.

V Medzilaborciach sa bude rekonštruovať budova Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW). Projekt je financovaný z dotácie od vlády Slovenskej republiky. Ako uviedol riaditeľ MMUAW Martin Cubjak, predsadená, takzvaná konštrukčná responzívna fasáda vnesie do múzea dizajn a funkčnosť 21. storočia a tiež rozšírenie jeho expozícií na strechu: „Celá rekonštrukcia je postavená na jednote medzi interiérom a exteriérom a výraznom zmodernizovaní a zaktualizovaní múzea pre 21. storočie s tým, aby návštevník pracoval s rôznou úrovňou skúsenosti pri návšteve múzea a nebolo to iba o pozeraní obrazov.“

Foto
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola / TASR

Konštrukčná responzívna fasáda sa bude podobať Pompidou v Paríži. „Je to konštrukcia, do ktorej sa dajú umiestňovať rôzne boxy, ktoré slúžia na workshopy alebo ako priestor, kde sa budú dať pozrieť multimediálne súbory alebo videá. Umožní to to, že medzi starou a novou fasádou bude pochôdzna časť a ľudia budú súčasťou ako keby budovy samotnej. Konštrukcia staticky umožňuje to, že strecha bude využiteľná ako oddychová zóna pre návštevníkov,“ skonštatoval Cubjak s tým, že do konštrukcie by mali byť umiestnené napríklad aj LED obrazovky či iluminačné osvetlenia s cieľom doplniť múzeum o multimediálne zásahy a výrazne ho zatraktívniť.

Cieľom projektu je urobiť z budovy umelecké dielo postavené na multimedialite, ktorá bola charakteristická aj pre Warhola. Vedenie MMUAW predpokladá, že rekonštrukciou sa zvýši atraktivita múzea až natoľko, že predovšetkým zahraniční turisti budú chcieť ostať dlhšie v Medzilaborciach. Projektová dokumentácia bola vypracovaná v apríli tohto roka, pričom počíta s rekonštrukciou exteriéru a interiéru múzea a tiež priľahlého okolia. Zatiaľ nie je jasné, či revitalizácia bude stáť 7,1 milióna eur alebo 5,4 milióna eur. Lacnejší variant nepočíta napríklad s niektorými multimediálnymi prvkami. O finálnej podobe projektu napokon rozhodne vláda.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre