Mesto má rozpracovaných viacero projektov.
Cyklistické cesty ani cyklochodníky stále nie sú podľa viacerých Košičanov v druhom najväčšom meste na Slovensku dostatočné. Permanentne na to poukazujú na sociálnych sieťach a infraštruktúru porovnávajú so západným svetom, kde fungujú chodníky a cyklocesty popri sebe. Druhou vecou je spolunažívanie cyklistov a chodcov, na ktoré sme podľa východniarov ešte nevyspeli.
Aktuálne môžu cyklisti v Košiciach využívať 37 kilometrov cyklistických trás, ďalších 35 kilometrov je rozostavaných a nedokončených. Podobne ako v cestnej infraštruktúre, aj v cyklistickej má mesto investičný dlh rádovo v desiatkach miliónov eur. Podľa hovorcu mesta Dušana Tokarčíka sa ho vďaka výstavbe nových úsekov a oprave starých postupne darí znižovať:
„V projektovej príprave je iba v tomto roku vyše desať kilometrov cyklistických trás, ďalšie projekty súvisia s príchodom investora VOLVO a napojením na infraštruktúru Košického samosprávneho kraja. Chceme, aby boli Košice zeleným, bezpečným a zdravým miestom pre život, preto je pre nás prioritou pokračovať v rozvoji cyklistickej infraštruktúry. Z hľadiska hospodárnosti sa snažíme projekty realizovať predovšetkým z externých zdrojov. Aktuálne máme v rôznej fáze prípravy, plánovania viacero projektov, ktorých finančné krytie má byť realizované prostredníctvom eurofondov z Plánu obnovy a odolnosti.“
Mesto pracuje v týchto dňoch na výstavbe cyklochodníka na Sídlisku KVP, ktorý je dlhý kilometer a na spoločnom chodníku pre cyklistov a chodcov v dĺžke necelý kilometer na sídlisku Dargovských hrdinov. Do užívania tento rok dali takmer štvorkilometrový úsek na Južnej triede a pol kilometra dlhý zdieľaný chodník medzi Lorinčíkom a Perešom. Do konca roka chce mesto dokončiť vyše dvojkilometrový úsek cyklistického chodníka na Slaneckej ceste.
„Vo všeobecnosti platí, že tam, kde nám to umožňujú priestorové, dopravné, finančné a ďalšie podmienky, pri projektovaní vždy uvažujeme o výstavbe samostatného a nie spoločného cyklochodníka. Prioritou je pre nás prepojiť cyklotrasami všetky mestské časti,“ vysvetlil Tokarčík.
Pred začiatkom prípravy projektovej dokumentácie je ďalších vyše desať projektov budovania cyklistickej infraštruktúry. Do roku 2026 by mali byť hotové aj cyklotrasa Barca - Šebastovce, Jána Pavla II. - Popradská a rovnako tak Jána Pavla - Moskovská, ďalej Popradská - Toryská, cykloúsek Moskovská - Toryská - Štúrová, cyklochodník Čermeľ - Alpinka, Malá Ida - Šaca, Gemerská - Rastislavova či spoločná cyklistická cesta na Alejovej.
Autor: RÁDIO KOŠICE