Budúci rádiologickí technici z Prešovskej univerzity sa učia vyšetrovať pacientov na simulátore CT prístroja s virtuálnou realitou

PrešovZaujímavosti

Vytvára podmienky podobné realite a eliminuje nežiadúce ionizujúce žiarenie.

Študenti Fakulty zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity (PU) sa budú ako prví na Slovensku učiť vyšetrovať pacientov na simulátore CT prístroja s virtuálnou realitou. Ten vytvára podmienky podobné realite a eliminuje nežiadúce ionizujúce žiarenie CT prístrojov.

„Odovzdanie CT simulátora je prvým krokom realizácie Memoranda o vzájomnej spolupráci medzi FZO a spoločnosťou Siemens Healthineers Slovensko, ktoré je zamerané na vývoj virtualizácie rádiologických prístrojov. Je taktiež prejavom inovatívneho prístupu k vzdelávaniu budúcich zdravotníckych pracovníkov – rádiologických technikov, čo prinesie zvýšenie kvality v starostlivosti o pacienta v klinickej praxi,“ povedala hovorkyňa PU Anna Polačková.

Foto
Študenti získajú potrebnú prax a zručnosti / PU/Marcel Mravec

Vyšetrovanie pacientov pomocou simulátora CT prístroja je podobné tomu v nemocniciach. Polačková dodala, že študenti vďaka nemu získajú potrebnú prax a zručnosti:

„Prototyp školiaceho programu na obsluhu CT skenerov s využitím virtuálnej reality umožní budúcim rádiologickým technikom pracovať v bezpečnom prostredí priamo na fakulte. Slávnostné odovzdanie simulátora sa uskutočnilo symbolicky 8. novembra počas Medzinárodného dňa rádiológie, ktorý sa každoročne oslavuje po celom svete na počesť objavenia RTG lúčov profesorom Röntgenom v roku 1895.“

Komentáre