Aj naďalej prevláda záujem o gymnáziá.
Žiakov deviateho ročníka základných škôl aj ich rodičov prekvapila zmena termínu talentových prijímacích skúšok. Prvý termín je stanovený na 24. marca a druhý o týždeň neskôr. Prijímačky na bežné školy sú naplánované od 5. mája. Hovorkyňa ministerstva školstva Katarína Kohútiková pripomenula, že prihlášky je potrebné podať riaditeľovi základnej školy do 20. februára:
„Aj v tomto prípade sa snažíme reagovať na podnety od škôl a rodičov, cieľom je poskytnúť žiakom dostatočný priestor medzi jednotlivými skúškami a zvýšiť ich šancu na úspech. V praxi sa totiž v predchádzajúcich rokoch stávalo, že sa žiaci museli zúčastniť aj na štyroch prijímacích konaniach v priebehu niekoľkých dní, čo si vyžadovalo enormné nasadenie a mohlo sa stať, že žiaci zlyhali a nedostali sa na školy, ktoré boli ich preferované. Tento proces bol náročný ako pre žiakov, tak pre stredné školy. Preto sa termíny konania talentových skúšok posúvajú do skorších mesiacov (tak, ako to bolo aj v minulosti) na všetkých druhoch stredných škôl, ktorých sa to týka.“
Deviataci si môžu vybrať štyri školy. Dve z nich môžu byť tie, ktoré si vyžadujú overenie špeciálnych schopností, a dve školy s bežnými prijímačkami. Žiaci ôsmeho ročníka základných škôl môžu uviesť maximálne dve školy s bilingválnymi odbormi, o ktoré majú záujem. Piataci, ktorí chcú nastúpiť na osemročné gymnáziá, môžu podať prihlášku na najviac dve školy.
„Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske a webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania pre talentové odbory vzdelávania 8. apríla 2025. Pre netalentové odbory vzdelávania riaditeľ strednej školy zverejní na výveske a webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 16. mája 2025. Proti rozhodnutiu riaditeľa strednej školy sa môže uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača odvolať v lehote do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia,“ dodala Kohútiková.
Vlani sa prihlášky na stredné školy posielali do 20. marca, tento rok je to o mesiac skôr, čo môže byť pre žiakov stresujúce. Hovorkyňa Košického kraja Katarína Strojná pre Košice Online povedala, že župa ako zriaďovateľ 63 stredných škôl vidí v tejto zmene viacero nedostatkov:
„Ak riaditeľ základnej školy má poslať prihlášky strednej škole na odbory, ktoré si nevyžadujú overenie talentu až do 20. apríla, ale prijímacie skúšky sú už od 5. mája, môže byť administratívne náročné spracovať všetky prihlášky, najmä ak ide o školy, o ktoré je zo strany žiakov veľký záujem a počet prihlášok sa pohybuje v stovkách, pričom uchádzačom, ktorí spĺňajú stanovené kritériá, musí stredná škola odoslať rozhodnutie o prijatí žiaka bez prijímacej skúšky najneskôr sedem dní pred termínom konania prijímacích skúšok.“
Uchádzačom, ktorí absolvujú prijímačky, musí stredná škola zaslať pozvánku najneskôr päť dní pred ich uskutočnením, čo znamená, že na spracovanie všetkých prihlášok má málo dní, maximálne týždeň. Termíny prijímacích skúšok na talentové odbory sa zmenili na marec. Po ich ukončení sa budú realizovať prijímačky na netalentové odbory.
„Ak uchádzač potvrdí prijatie na vzdelávanie na talentový odbor, už nemôže ísť na prijímacie skúšky na netalentový odbor. V prípade, že takýto uchádzač podal prihlášku na netalentový odbor, tak riaditeľ strednej školy túto prihlášku nemôže akceptovať, a to práve na základe potvrdenia prijatia uchádzača na talentový odbor. V prípade, že uchádzač nepotvrdí prijatie na vzdelávanie na talentový odbor, bude sa, samozrejme, môcť zúčastniť na prijímacích skúškach na netalentový odbor,“ skonštatovala Strojná.
Zmena uľahčí organizáciu prijímačiek aj proces zasielania odvolania neprijatých uchádzačov, ktorý je pre stredné školy aj ich zriaďovateľov administratívnou záťažou. Odvolaniam je možné vyhovieť iba v prípade, ak uchádzač splnil kritériá prijímacieho konania a nebol neprijatý kvôli nedostatku miesta. To sa však musí uvoľniť po záujemcoch, ktorí z rôznych dôvodov nepotvrdia prijatie na štúdium.
Na základných školách na východnom Slovensku študuje takmer 14-tisíc deviatakov, pričom vyše 7600 z nich je z Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Ten uviedol, že na školách, ktorých je zriaďovateľom, pripravil pre budúcich prvákov vyše 5600 miest:
„Samotný PSK má na svojich 67 stredných školách k dispozícii 5650 miest. V prípade jeho 15 gymnázií ide o vyše tisícku miest, pričom viac ako 150 z nich sa vyčlenilo pre bilingválne štúdium a vyše 30 pre odbor gymnázium – informatika. Na stredných odborných školách PSK je pre žiakov končiacich ročníkov základných škôl k dispozícii takmer 4650 miest.“
Medzi deviatakmi aj naďalej prevláda záujem o štúdium na gymnáziu. Napriek tomu sa čoraz viac z nich hlási aj na odborné vzdelávanie a prípravu, najmä v odboroch zameraných na informačné a komunikačné technológie či elektrotechniku. Žiaci však môžu študovať aj učiteľstvo, tiež na obchodných akadémiách či odbory z oblasti zdravotníctva a služieb.