Budúci víkend by malo začať masívne plošné testovanie na koronavírus

SlovenskoArchívCeloplošné testovanie 2020

V jednotlivých regiónoch sa v ňom bude pokračovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5 percenta.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyhlásil, že aktuálne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú síce prísne, ale nepostačujúce. Z tohto dôvodu by sa malo uskutočniť celoplošné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19. Krajčí skonštatoval, že epidemiologická situácia je kritická.

Premiér Igor Matovič opäť hovoril o neschopnosti ministra hospodárstva Richarda Sulíka nakúpiť antigénové testy. Zároveň zdôraznil, že si nesplnil úlohu. Matovič uviedol, že pribudne viac ako 4-tisíc zbytočných obetí:

„Jedna možnosť je nerobiť nič a nechať lockdown ako je,“ povedal premiér s tým, že mutácia koronavírusu je silná a nastavený lockdown nezlomí krivku dole:

„Ak sa nám podarí nasadiť plošné testovanie týždeň čo týždeň, tak sklon krivky pôjde dole.“

Foto
Igor Matovič / TASR

Testovanie

Budúci víkend by malo vo všetkých okresoch začať masívne plošné testovanie. V jednotlivých lokalitách sa v ňom bude pokračovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5 percenta.

„My dostávame ako Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky veľmi veľa žiadostí od samospráv, aby sme boli nápomocní. Pretože chcú testovať,“ dodal minister vnútra Roman Mikulec.

V nemocniciach je hospitalizovaný rekordný počet pacientov. Tiež pribúdajú osoby, ktoré potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, ale aj ľudia na podporných ventilačných režimoch. Krajčí tvrdí, že je to výsledok toho, že na Slovensku neboli dodržiavané opatrenia, ale výraznejší vplyv má nový kmeň koronavírusu z Anglicka.

„Neklesajú počty pozitívne testovaných ľudí, a teda ani počty hospitalizovaných,“ doplnil Krajčí s tým, že čím viac bude novej mutácie, tým sa bude zhoršovať prognóza:

„Stále sa nám nedarí dostať reprodukčné číslo pod jeden.“

 

Zdroj: SITA

Komentáre