Budúcu letnú sezónu pritiahne na Geravy turistov zrekonštruovaná lanovka

VýchodZaujímavosti

Dlhodobým neprevádzkovaním lanovky prišiel juh národného parku Slovenský raj o množstvo návštevníkov.

Lanovka na Geravy nefunguje od roku 2011, kedy bola naposledy v prevádzke. To by sa ale malo zmeniť. Projekt rekonštrukcie lanovky je v prípravnej fáze po zdržaniach a období, kedy nebolo jasné, či sa bude v projekte vôbec pokračovať.

„Čakali sme na výsledky úradov a ja sa veľmi teším, že ich rozhodnutie je pozitívne a my sa môžeme posunúť v realizácii projektu. Očakávame, že lanovka na Geravách bude môcť fungovať už budúcu letnú sezónu. Dlhodobým neprevádzkovaním lanovky sme prišli o množstvo návštevníkov na juhu národného parku Slovenský raj. V súčasnosti aktivizujeme túto časť národného parku, konečne sa našla vôľa aj finančné prostriedky na aktivizáciu,“ informovala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Foto
Lanovka na Geravy nefunguje od roku 2011, kedy bola naposledy v prevádzke / TASR

Rekonštrukcia bude financovaná z prostriedkov od Košického samosprávneho kraja v sume 400-tisíc eur a 200-tisíc eur do tohto projektu vložil úrad vlády. Okolo projektu sa niesla neistota a dlho sa o realizácii rekonštrukcie nehovorilo. „Je ťažké povedať, na čom to stroskotalo. Boli informácie o tom, že problém bol na protimonopolnom úrade, čo podľa mňa nie je pravda, lebo toto stanovisko nebolo vydané. Jednoducho to zastalo a nevieme celkom prečo,“ vysvetlil minulosť projektu starosta obce Dedinky Milan Červenka. Dodal, že momentálne sa na realizáciu tešia obyvatelia Dediniek aj širšie okolie.

V okolí lanovky nie sú zatiaľ zabezpečené služby pre turistov. Starosta by to chcel zmeniť. „Chceli by sme zabezpečiť pre turistov služby, pokiaľ ide o možnosti ubytovania aj voľnočasových aktivít, ako člnkovanie či rybolov. Ak sa tieto služby dajú do pohybu, bude región dostatočne atraktívny pre turistov,“ uzavrel starosta Červenka.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre