Búrka Sabine paralyzovala dopravu vo viacerých európskych krajinách

EurópaSpravodajstvo

Tie bojovali nielen so silným vetrom, ale aj s povodňami.

Nemecko včera (9.2.) zasiahol orkán Sabine. Z tohto dôvodu boli v častiach spolkových krajín Dolné Sasko, Šlezvicko-Holštajnsko a Severné Porýnie-Vestfálsko dočasne zastavené diaľkové vlakové spojenia. Od 18.00 hod. bola ukončená premávka vlakov v celej spolkovej republike. „Vzhľadom na aktuálnu situáciu a narastajúcu silu vetra sme sa od 18.00 hod. rozhodli postupne zastaviť všetky diaľkové dopravné spojenia v Nemecku,“ informovala železničná spoločnosť Deutsche Bahn, pričom odporučila cestujúcim, aby cesty naplánované od nedele 9. februára do utorka 11. februára presunuli na iný deň. V Nemecku bola obmedzená aj premávka viacerých letísk, ktoré zrušili 111 letov.

Foto
Búrka Ciara v meste Appleby-in-Westmorland na severozápade Anglicka / TASR

Sabine sa v Británii nazýva Ciara. Krajinu okrem vetra s rýchlosťou sto kilometrov za hodinu zasiahli aj prívalové dažde. Britské úrady vydali vyše 250 výstrah kvôli hrozbe povodní. Aj mesto Pateley Bridge v grófste North Yorkshire vydalo varovanie pred nebezpečenstvom ohrozujúcim život. Najvyššia rýchlosť vetra do 150 kilometrov za hodinu bola nameraná v obci Aberdaron, ktorá sa nachádza na polostrove Llyn v severozápadnom Walese. V prírodnej rezervácii Wet Sleddale Reservoir na severozápade Anglicka spadlo za 24 hodín 151,8 milimetra zrážok.

Predovšetkým vo východnom Anglicku sa ocitlo bez dodávok elektrickej energie viac ako 30-tisíc domácností. Búrka spôsobila záplavy aj v Írsku, kde bolo bez elektriny 14-tisíc rodín. Britská kráľovná Alžbeta II. z bezpečnostných dôvodov zrušila návštevu kostola vo svojom vidieckom sídle Sandringham. V škótskom meste Perth sa zranili tri osoby po tom, čo sa v sobotu (8.2.) čiastočne zrútila strecha na miestnom pohostinstve. Výčiny počasia boli cez víkend zaznamenané aj v Belgicku, Holandsku, Francúzsku či vo Švajčiarsku.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre