Bývalá šéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová dostala za prijatie úplatku podmienečný dvojročný trest

SlovenskoSpravodajstvo

Zároveň musí zaplatiť 50-tisíc eur.

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) dnes schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a obvinenou bývalou šéfkou finančnej správy Lenkou Wittenbergerovou. Za prijatie úplatku dostala podmienečný dvojročný trest odňatia slobody s päťročnou skúšobnou dobou a peňažný trest vo výške 50-tisíc eur. Rozhodnutie je právoplatné.

V prípade, ak obvinená nezaplatí peňažný trest, za mrežami by ako náhradný trest strávila 18 mesiacov. Zároveň má päťročný zákaz činnosti v orgánoch verejnej moci.

„Je mi ľúto, že sa tento skutok stal. Plne zaň prijímam zodpovednosť,“ vyhlásila Wittenbergerová.

Samosudca zdôraznil, že obvinená po celý čas prípravného konania spolupracovala s orgánmi činnými v trestnom konaní:

„Táto dohoda nie je zrejme neprimeraná a ani nespravodlivá,“ uviedol samosudca s tým, že dohodnutý trest bol uložený na spodnej hranici trestnej sadzby.

Foto
Wittenbergerová spolupracovala s orgánmi činnými v trestnom konaní / TASR

Wittenbergerová bola obvinená v lete minulého roka v rámci akcie Mýtnik III, a to z prijímania úplatku vo výške 50-tisíc eur. Po zadržaní sa priznala. Úplatok mala prijať v taške s kozmetickými výrobkami od podnikateľa Michala Suchobu za prítomnosti bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý mal vypýtať odmenu pre vybraných zamestnancov. Ako vtedajšia generálna riaditeľka sekcie daňových úradov finančnej správy mala na starosti nasadenie systémov Alladin do používania na daňových úradoch.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre