Bývalý mlyn v Kostoľanoch nad Hornádom sa rekonštrukciou zmení na kultúrno-spoločenské centrum

VýchodSpravodajstvo

Stavebné práce sú v záverečnej fáze.

V Kostoľanoch nad Hornádom v okrese Košice-okolie sa rekonštruuje budova bývalého vodného mlyna, ktorý sa má zmeniť na kultúrno-spoločenské centrum. Stavebné práce sú v záverečnej fáze a objekt by sa mal na jar uviesť do užívania. Závisí to však aj od financií. Starosta obce Anton Medvec spresnil, že rekonštrukcia schátranej budovy začala v roku 2019:

„Prvá bola na rade strecha, ktorá bola prepadnutá. Po zastrešení sme sa presunuli do interiéru, kde pribudla nová elektroinštalácia, nové rozvody vrátane ústredného kúrenia, omietky, okná, dvere, podlahy, zábradlia a podobne.“

Foto
Rekonštrukcia mlyna začala v roku 2019 / TASR

Bývalý mlyn má novú fasádu, dobuduje sa hlavné schodisko a je potrebné vybaviť výdajňu stravy. V pláne je aj revitalizácia areálu vrátane výstavby parkovacích miest a plôch na kultúrne podujatia. Vynovený objekt má slúžiť ako kultúrny dom, ktorý obci doposiaľ chýbal. Mlyn bude mať výstavné priestory a tiež bude produktom cestovného ruchu. Zároveň by sa tam mali organizovať rôzne zážitkové podujatia či prednášky. Obec tam minulý rok pripravila napríklad maliarsky plenér.

Medvec skonštatoval, že jedným z cieľov je priblížiť mlynárske remeslo, pričom v exteriéri sa nachádza tradičná pec na pečenie chleba:

Zachovalo sa aj niečo málo zo strojného zariadenia. Stále zháňame artefakty, ktoré sa viažu k posledným mlynárom. Niečo sa nám už podarilo zohnať. Vyzývame ľudí, aby nám to sem priniesli. Ide o rôzne sitká na múku či valčeky na cesto. Budú tu umiestnené aj ručné kamenné žarnovy na mletie obilia.“

Projekt je financovaný z vlastných aj úverových zdrojov obce. Samospráva získala 30-tisíc eur z podpory najmenej rozvinutých okresov a od Košického kraja 45-tisíc eur v rámci programu Terra Incognita.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre