Čaká nás sprísnenie opatrení. Nie je vylúčený ani zákaz vychádzania

SlovenskoKoronavírus

Vláda by mala čoskoro prijať záväzné uznesenia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyhlásil, že opatrenia, ktoré začnú platiť od pondelka 21. decembra, sa majú sprísniť. Nie je vylúčený ani zákaz vychádzania, ktorý sa má ešte špecifikovať, aby sa eliminovalo riziko šírenia koronavírusu. Vláda by na svojom stredajšom (16.12.) rokovaní mala prijať záväzné uznesenia.

„Sprísnenie sa nebude týkať len zatvorenia obchodných prevádzok, ale v hre je aj zákaz vychádzania s výnimkami, ktoré by sme potom radi došpecifikovali tak, aby sme čo najviac eliminovali epidemiologické riziko, ktoré nám počas nasledujúcich sviatkov hrozí,“ uviedol Krajčí s tým, že je potrebné čo najrýchlejšie zastaviť obrovský nápor epidémie, teda nárast počtu nakazených a hospitalizovaných.

Vláda rokovala aj o COVID automate. Minister hospodárstva Richard Sulík ocenil, že Krajčí predložil predvídateľný a logický plán, na základe ktorého sa bude postupovať v rámci regiónov:

„Je to veľmi dobré, pretože obyvatelia budú dopredu vedieť, čo ich čaká, ak sa epidemiologická situácia vyvinie tak či onak. Budú presne vedieť, že keď sa zlepší, čo nastane, aké budú uvoľnenia, ale aj to, čo sa stane, keď sa situácia zhorší.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Rozdiel medzi COVID automatom a Semaforom zdravia je to, že od nejakého času a fázy budú platiť celoplošné opatrenia.

„Je to 1500 hospitalizovaných ľudí a faktor šírenia vyšší ako 1,1 alebo počet viac ako 1000 nových infikovaných prípadov. Ak budú tieto hodnoty splnené, tak sa prechádza na celoplošné opatrenia a také nás čakajú od pondelka,“ vysvetlil Sulík s tým, že ak tieto hodnoty nebudú splnené, prechádza sa na regionálne opatrenia.

Dnes by sa malo uskutočniť pracovné stretnutie ohľadom COVID automatu, čo potvrdil aj šéf rezortu hospodárstva:

„Sú to už len technické detaily. V stredu to chceme na vláde už len schváliť. Budeme tam schvaľovať aj opatrenia, ktoré budú platiť od pondelka. Budú to prísne opatrenia, nevyhneme sa im, lebo momentálne sa vírus vymkol spod kontroly. Ak budeme mať toto všetko za sebou, tak po Novom roku, ak nie všetci, tak aspoň regióny, ktorým sa bude dariť najlepšie, sa budú môcť vrátiť k normálnejšiemu životu.“

Nedostatok antigénových testov

Krajčí zdôraznil, že momentálne máme dostatok PCR testov, avšak chýbajú tie antigénové. Aktuálne je k dispozícii viac ako 3,5 milióna antigénových testov, ktoré by však nestačili na prípadné plošné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19. Mali by sa použiť pre tých, ktorí to najviac potrebujú, teda pre zdravotníkov, domovy sociálnych služieb či mobilné odberné miesta.

Minister zdravotníctva vyzval občanov, aby si urobili lockdown sami predtým, ako pôjdu navštíviť svojich príbuzných. Karanténa je podľa jeho slov efektívnejšia ako testovanie:

„Testovanie môže vzbudiť falošný pocit istoty, že som negatívny a už na druhý deň môžem byť pozitívny.“

Najlepšie podľa Krajčího je byť doma a minimalizovať sociálny kontakt, to platí pri antigénových aj PCR testoch. Zároveň vyzval všetkých zamestnávateľov, aby umožnili zamestnancom pracovať z domu, ak je to možné:

„Pokiaľ budú občania do Vianoc čo najviac izolovaní, tak uchránia svoju rodinu, s ktorou sa plánujú stretnúť a chcú mať s ňou spoločné Vianoce. Chcem pripomenúť, že vírus je vo fáze nekontrolovaného šírenia. Nikto z nás nevie, kto z nás je nakazený,“ dodal Krajčí s tým, že ľudia by sa mali vyhnúť tlačeniciam v obchodoch.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre