Čaputová a Krčméry dostali druhú dávku vakcíny proti koronavírusu

SlovenskoKoronavírus

Očkovanie absolvovali aj členovia konzília odborníkov či niektorí ministri.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová bola tento týždeň zaočkovaná druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informáciu potvrdil jej hovorca Martin Strižinec:

„Okrem únavy a bolesti svalov, na čo bola vopred upozornená, nepocítila žiadne ďalšie vedľajšie účinky ani komplikácie.“

Hlava štátu dostala prvú dávku koncom decembra minulého roka v Univerzitnej nemocnici v Ružinove, kde vyhlásila, že vakcína je najlepšou cestou, ako sa z ťažkej situácie spôsobenej pandémiou koronavírusu dostať von.

Foto
Prezidentka dostala prvú dávku koncom decembra minulého roka v Univerzitnej nemocnici v Ružinove / TASR

Očkovanie druhou dávkou vakcíny absolvoval aj infektológ a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry, ktorý bol na Druhý sviatok vianočný zaočkovaný ako prvý Slovák proti ochoreniu COVID-19. Druhú vakcínu majú členovia konzília odborníkov či niektorí ministri.

„Druhou dávkou bolo ku koncu 18. januára zaočkovaných 582 osôb. Druhé očkovanie sa mierne posunulo a bude sa vykonávať najskôr na 28. deň po prvom očkovaní,“ uviedol rezort zdravotníctva.

Najčastejšie nežiaduce účinky vakcíny Comirnaty, ktorou bola zaočkovaná aj Čaputová, sú zvyčajne mierne a krátkodobé vrátane bolesti a začervenania v mieste vpichu, únavy, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, zimnice a horúčky.

„Po spustení očkovania v krajinách mimo Európskej únie sa vyskytli zriedkavé závažné alergické reakcie (anafylaxia). Ako pri každej vakcíne, aj vakcína Comirnaty sa má podávať pod lekárskym dohľadom v zdravotníckom zariadení, ktoré v takomto prípade dokáže bezodkladne poskytnúť adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ konkretizoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre