Čaputová absolvovala návštevu Maďarska

EurópaSpravodajstvo

Obe krajiny spája to, ako obyvatelia vnímajú členstvo v Európskej únii.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová dnes (11.7.) absolvovala oficiálnu návštevu Maďarska. Obe krajiny podľa nej spája to, ako obyvatelia vnímajú členstvo v Európskej únii. „Za Slovenskú republiku môžem povedať, že nemám pochybnosti, že sa Slovensku dnes darí do veľkej miery práve vďaka európskej integrácii, a teda nie vďaka návratu kompetencií jednotlivým štátom,“ vyhlásila Čaputová. Zároveň odmietla tvrdenie maďarských médií, že je údajnou agentkou amerického finančníka Georgea Sorosa. Prezidentka vyzvala novinárov, aby sa vyhýbali konšpiračnej propagande.

„V súčasnosti nás spájajú nielen spoločné projekty, intenzívna obchodná výmena, ale aj občania Slovenskej republiky, z ktorých sa viac ako 450-tisíc hlási k maďarským koreňom. Som presvedčená, že vo vzťahoch medzi našimi štátmi potrebujeme pokračovať v konštruktívnej a úprimnej komunikácii. Tam, kde je to potrebné, nezakrývať si oči a otvorene komunikovať o tom, čo sa nám nepáči,“ uviedla Čaputová s tým, že práve liberálna demokracia garantuje práva všetkým ľuďom rovnako, pričom je najlepším spôsobom ochrany menšín, ktoré žijú na Slovensku.

Foto
Zuzana Čaputová a János Áder  / TASR

Čaputová priznala, že existujú oblasti, v ktorých majú Slováci a Maďari rozdielne názory. Jednou z nich je budúcnosť Európskej únie. „Z našej skúsenosti vieme, že najväčšie výhody majú naši občania vďaka integrácii, nie vďaka prenosu právomocí späť na jednotlivé štáty. Občanov oboch našich štátov spája vysoká podpora nášho členstva v Európskej únii,“ dodala prezidentka.

Lídri krajín diskutovali aj o aktuálnom poslaní Vyšehradskej štvorky (V4). Čaputová povedala, že ak spolupráca V4 má mať zmysel, nesmie byť len o strážení regionálnych záujmov: „Musí byť o presadzovaní demokratických hodnôt, hodnôt slobody a právneho štátu a tiež hodnôt európskej integrácie, ako to bolo v pôvodnej dohode, na ktorej bol vznik V4 založený. Aby sme neboli vnímaní ako tí, čo Európsku úniu rozdeľujú alebo oslabujú. Aj preto si dnes uctím pamiatku bývalého prezidenta Árpáda Göncza, ktorého vnímam ako symbol presadzovania a ochrany týchto hodnôt.“

Hlavy štátov sa zhodli na tom, že globálne témy, akými sú zodpovednosť voči životnému prostrediu, klimatická kríza či bezuhlíkové hospodárstvo sa bytostne dotýkajú oboch krajín a že by mali robiť maximum pre hľadanie globálnej zhody v týchto témach. „Hovorili sme aj o tom, aká hrozba je pre nás automatizácia a robotizácia priemyslu a budúcnosť nových odvetví. Že ak nedokážeme týmto výzvam efektívne čeliť a nájsť na ne riešenia, bude to mať pre nás nesmierne zlé dôsledky. Práve tu vidím potenciál pre našu spoluprácu a pre pozitívnu vecnú agendu, ktorú by sme mali v Európskej únii navrhovať,“ uzavrela Čaputová.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre