Čaputová diskutovala s Budajom aj o environmentálnych záťažiach

SlovenskoSpravodajstvo

Problém je vymožiteľnosť práva a utajovanie geologických správ a posudkov.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a minister životného prostredia Ján Budaj sa v rámci dnešného spoločného stretnutia zaoberali aj starými environmentálnymi záťažami. Problém podľa hlavy štátu je vymožiteľnosť práva a utajovanie geologických správ a posudkov.

Ako skonštatovala Čaputová, v prípade, ak prevádzkovateľ firmy skončí svoju činnosť, je podľa právneho poriadku povinný vytvárať finančné zdroje na sanovanie prevádzky:

„Napriek tomu sa to v realite nedeje.“

Hlava štátu doplnila, že firmy následne zanikajú alebo nemajú finančné prostriedky na sanovanie:

„Subjekt nie je nijakým spôsobom sankcionovaný, štátne orgány si pred tým často zatvárali oči a to je nemysliteľné.“

Čaputová zdôraznila, že vymožiteľnosť práva sa musí dosiahnuť aj v oblasti ochrany životného prostredia.  

Foto
Zuzana Čaputová a Ján Budaj / TASR

Budaj uviedol, že na Slovensku je približne dvetisíc environmentálnych záťaží. Napriek tomu, že ich evidencia existuje, podľa jeho slov trvá veľmi dlho, kým sa odstránia:

„Musím sa so smútkom obzrieť, že ministerstvo životného prostredia nemalo dostatočnú autoritu u doterajších politikov na to, aby v tom konali. Musíme sa pozerať dopredu a urobiť čo najviac.“

Šéf envirorezortu plánuje kategorizovať skládky a tie, ktoré sú akútne, si ministerstvo určí ako priority. Čaputová hovorila s Budajom aj o európskom fonde obnovy. Financie by sa mali podľa prezidentky použiť na vyrovnanie sa so záťažami. Zároveň by sa mali investovať do zelenej ekonomiky, energetickej efektívnosti, zatepľovania budov, ochrany ovzdušia či do transformácie Hornej Nitry.  

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre