Čaputová: Naša slabosť povzbudila Rusko k agresii

SvetSpravodajstvo

Musíme byť na strane obete, nie agresora, dodala.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa prihovorila na 77. zasadnutí Valného zhormaždenia OSN. Uviedla, že reakcia medzinárodného spoločenstva na ruskú okupáciu častí Gruzínska a Ukrajiny bola nedostatočná, keďže jeho odhodlanie oslabili obavy o vlastný komfort. Táto slabosť povzbudila Rusko k ďalšej agresii.

„Každý jeden člen OSN má zodpovednosť ochraňovať mier. Stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN majú v tomto smere osobitnú povinnosť. Namiesto toho dnes vidíme, ako jeden z piatich stálych členov otvorene popiera právo iného člena OSN, Ukrajiny, existovať ako nezávislý štát,“ uviedla Čaputová.

Dodala, že Rusko namiesto toho, aby chránilo svetový mier, robí všetko pre to, aby ho zničilo:

„Demokratický svet a my všetci musíme byť hlasom Ukrajiny. Hlasom, ktorý bude pamätať a ktorý bude konať, aby sa už nikto nikdy nedopustil takýchto zverstiev.“

Prezidentka vyhlásila, že vojna na Ukrajine ohrozuje aj bezpečnosť Slovenska:

„Nie sme najväčšou ani najbohatšou krajinou sveta, dlho sme boli závislí od dodávok energií z Ruska. Uprednostnili sme však ochranu našich základných hodnôt. Na Rusko sme uvalili sankcie a Ukrajinu podporujeme aj prostredníctvom vojenskej pomoci.“

Foto
Na zasadnutí OSN sa prihovorila slovenská prezidentka / TASR

Dotkla sa aj témy klimatickej zmeny.

„Koľko spálenej zeme, koľko miliónov klimatických utečencov a koľko obetí povodní ešte treba, aby nás presvedčili, že už nemôžeme ignorovať naše záväzky,“ spýtala sa.

Čaputová sa vyjadrila aj ku kríze relativizácie hodnôt a faktov. Označila ju za epidémiu lží, propagandy a dezinformácií. Rovnaké pravidlá by podľa nej mali platiť v on-line aj off-line svete. Zároveň podporila vytvorenie tzv. digitálneho Ženevského dohovoru.

„My, členovia OSN, musíme byť jednoznačne na strane obete, nie agresora. Musíme uprednostniť medzinárodný poriadok založený na pravidlách pred silou zbraní. Iste, môžeme to odkladať a robiť kompromisy. História nás však opäť raz učí, že pasivita a ignorancia nikdy krízu nevyriešia, len odďaľujú moment pravdy,“ uzavrela prezidentka.

Na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku sa po dvoch rokoch pandémie zišlo približne 150 lídrov z celého sveta.

 

Zdroj: TASR

Komentáre