Čaputová nepodpíše návrh na predĺženie moratória na predvolebné prieskumy

SlovenskoSpravodajstvo

Ak poslanci prelomia jej veto, podá návrh na Ústavný súd.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová nepodpíše návrh na predĺženie moratória na predvolebné prieskumy z aktuálnych 14 na 50 dní pred voľbami. V prípade, ak poslanci parlamentu prelomia jej veto, podá návrh na Ústavný súd Slovenskej republiky (ÚS SR). „Som presvedčená o tom, a to bol aj dôvod vetovania príslušného ustanovenia, že je v rozpore s viacerými právami garantovanými Ústavou Slovenskej republiky,“ vyhlásila Čaputová. Návrh je podľa nej v rozpore napríklad s právom na informácie či právom na zhromažďovanie a šírenie informácií.

Čaputová zdôraznila, že návrh potláča politickú súťaž a je aj v rozpore s princípom právnej istoty. Ak sa parlament nestotožní s jej pripomienkami a prelomí jej veto, využije svoje oprávnenie a podá návrh na Ústavný súd. „Zároveň požiadam Ústavný súd, aby pozastavil účinnosť tohto ustanovenia,“ povedala Čaputová s tým, že podpísanie zákona by nebol správny krok: „Bolo by možné ho akoby podpísať a rovno ho poslať na Ústavný súd. Nemyslím si, že by to bol správny krok. Podpis prezidentky republiky pod zákonom znamená akceptáciu toho znenia a stotožnenie sa s jeho obsahom.“

Foto
Zuzana Čaputová / TASR

Prezidentka chce mať dôveru v ÚS SR. „Viem, že teraz čelíme procesu, dúfam, že sebaočisty justičných orgánov, osobitne. Ale viem, že v justičných orgánoch pracujú aj ľudia, ktorí sú schopní a hodnotovo správne nastavení,“ skonštatovala Čaputová.

Poslanci parlamentu nedávno schválili pozmeňujúci návrh k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorým zmenili aj zákon o volebnej kampani. Odsúhlasili tak predĺženie moratória na prieskumy zo 14 na 50 dní pred voľbami. Zmeny sa majú týkať už budúcoročných parlamentných volieb. Zákon prešiel hlasmi Smeru-SD, SNS, ĽSNS a niekoľkých ďalších poslancov. Opozícia a väčšina klubu Mosta-Híd bola proti.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre