Čaputová odcestovala do Dubaja na konferenciu OSN o zmene klímy

SvetSpravodajstvo

Cieľom je obmedziť emisie skleníkových plynov.

Prezidentka Zuzana Čaputová reprezentuje Slovensko na konferencii OSN o zmene klímy COP28 v Dubaji, ktorá je podľa jej slov najvýznamnejším podujatím smerujúcim k ochrane klímy. Pricestovalo tam vyše 90-tisíc akreditovaných účastníkov a lídrov z viac ako 200 krajín z celého sveta. Počas dvoch týždňov rokujú o podrobnostiach záverečnej rezolúcie, ktorej cieľom je obmedziť emisie skleníkových plynov, keďže spôsobujú otepľovanie atmosféry Zeme.

Foto
Dubaj hostí COP28 / TASR

„Vo svojom vystúpení chcem všetkých lídrov požiadať, aby sme z tejto konferencie COP urobili prvú, pri ktorej význam našich konkrétnych záväzkov prevýši výhovorky a uhlíkovú stopu lietadiel, na ktorých sme sem prileteli,“ uviedla Čaputová s tým, že na zmiernenie vplyvu klimatickej krízy sú k dispozícii uskutočniteľné, účinné a lacné možnosti:

„Máme potrebné technológie, zdroje aj zručnosti. Je najvyšší čas ich začať naozaj využívať.“

Hlava štátu tvrdí, že deklarované záväzky sú jedna vec a reálne kroky sú druhá vec, pričom medzi nimi je zatiaľ obrovská priepasť. Čaputová bude reprezentovať Slovensko a kroky krajiny v oblasti klímy.

„Samozrejme, všetci prítomní budeme apelovať na najväčších znečisťovateľov, pretože od nich je rozhodujúce to, či nastane progres v ochrane klímy,“ uzavrela prezidentka.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre