Čaputová vycestovala do Prahy, stretla sa so Zemanom

EurópaSpravodajstvo

Hovorili o Ukrajine či energetickej kríze.

Český prezident Miloš Zeman dnes privítal na Pražskom hrade slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú. Hlavy štátov hovorili o situácii na Ukrajine, ale aj o energetickej kríze.

„Práve Deň boja za slobodu a demokraciu nám pripomína, ako majú Česi a Slováci k sebe blízko. Ďakujem pánovi prezidentovi za srdečné privítanie,“ uviedla Čaputová.

Okrem témy energetickej krízy a Ukrajiny diskutovali hlavy štátov aj o pripravovaných podujatiach v súvislosti s blížiacim sa 30. výročím rozdelenia Česko-Slovenska.

Čaputová si do Prahy prišla pripomenúť výročie Nežnej revolúcie. Popoludní sa zúčastnila na debate so študentmi Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej. Diskutovali o nenávistnej rétorike, prejavoch netolerancie a ich súvislosti s rozpadom demokracie v čase dezinformácií. Prezidentku na debatu pozvali študenti zo spolku Politologický klub.

Foto
Čaputová sa so Zemanom stretla na Pražskom hrade / facebook.com/zcaputova

Neskôr si Čaputová uctí pamiatku 17. novembra položením kytice a zapálením sviečky pri pamätníku Nežnej revolúcie na Národní tříde.

Slovenská prezidentka tradične navštevuje Prahu deň pred výročím Nežnej revolúcie. Pred rokom sa so Zemanom stretla v Ústrednej vojenskej nemocnici. Český prezident tam bol v tom čase hospitalizovaný. Zároveň si v tento deň prevzala najvyššie ocenenie hornej komory českého parlamentu – Striebornú medailu predsedu Senátu.

 

Zdroj: TASR

Komentáre