Čaputová vymenovala sudcov Ústavného súdu

SlovenskoSpravodajstvo

Stali sa nimi Libor Duľa, Ladislav Duditš, Peter Straka, Miloš Maďar, Martin Vernarský a Rastislav Kaššák.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová dnes (10.10.) vymenovala sudcov Ústavného súdu (ÚS), ktorými sa stali Libor Duľa, Ladislav Duditš, Peter Straka, Miloš Maďar, Martin Vernarský a Rastislav Kaššák. ÚS je uznášaniaschopný a plne obsadený. Ako vyhlásila Čaputová, ÚS môže pracovať tak, ako to stanovuje Ústava Slovenskej republiky. Menovaní z jej pohľadu najviac spĺňajú všetky kritériá. Z východného Slovenska sú Košičanmi Martin Vernarský, Libor Duľa, Ladislav Duditš a Peter Straka je z Prešova.

„Pri výbere ústavných sudcov som dôkladne zvažovala a posudzovala schopnosti každého z kandidátov, ktorých mi predložila Národná rada Slovenskej republiky. Zvažovala som splnenie odborných a osobnostných predpokladov, k čomu výrazne prispel hlavne nový inštitút verejného vypočutia. Veľmi dôležité bolo aj kritérium osobnej integrity, zohľadňujúc informácie zo všetkých verejne dostupných a mne známych zdrojov. Prihliadala som tiež na hlasy, ktoré získali jednotliví kandidáti od poslancov Národnej rady,“ uviedla Čaputová.

Foto
Zuzana Čaputová a vymenovaní sudcovia Ústavného súdu / facebook.com/zcaputova

Na ÚS so sídlom v Košiciach sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Ústavný súd tak fungoval iba so štyrmi sudcami. Poslanci Národnej rady mali zvoliť osemnástich kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. Plénum volilo kandidátov niekoľkokrát počas viacerých mesiacov. Finálny počet poslanci dovolili v piatej voľbe na septembrovej schôdzi parlamentu. Niekoľko sudcov vymenoval už predchádzajúci prezident Andrej Kiska, predsedom súdu sa stal Ivan Fiačan. Po vymenovaní zvyšných sudcov už má Ústavný súd trinásť sudcov a je tak plne funkčný.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre