Cassovia Open ovládlo domáce Koryo, reprezentanti sa tešia na Baku (FOTO)

KošiceŠport

Taekwondisti zo Slovenska i viacerých okolitých krajín sa zišli v košickej hádzanárskej hale v rámci tradičného podujatia Cassovia Open. V kategóriách od najmladších žiakov až po veteránov súťažilo vyše 250 pretekárov. Nechýbali ani športovci v para taekwonde či hostia z ťažko skúšanej Ukrajiny.

Foto
Cassovia Open ponúkol stovky napínavých zápasov / KOŠICE ONLINE

„Konečne to bola pravá pocovidová súťaž, ktorá sa priblížila k normálu. V rámci disciplín kyorugi a poomsae sme tu mali 250 športovcov zo Slovenska, Ukrajiny, Maďarska i Poľska. Sme teda spokojní,“ pochvaľoval si organizátor turnaja Mário Švec z košického klubu Koryo Slávia UPJŠ.

Spokojný mohol byť aj s výkonmi svojich zverencov. Taekwondisti Korya totiž ovládli bodovanie v športovom zápase i v bezkontaktných zostavách poomsae. Prvenstvom v súťaži kyorugi do 74 kilogramov k tomu pomohol reprezentant Miroslav Frgolec.

„Bola to dobrá rozcvička pred majstrovstvami sveta. Úmyselne som išiel o váhu vyššie a namiesto svojej 68-mičky som išiel do 74-ky. Zápasy mi vyšli podľa predpokladov a verím, že aj na šampionáte sa predstavím v dobrom svetle. Budú to moje prvé seniorské MS, pričom v našej váhe nás bude až 86. Konkurencia bude obrovská, ale teším sa na turnaj i samotné Baku,“ vyslovil sa taekwondista košického Korya, pre ktorého bude júnové podujatie doterajším vrcholom kariéry. V Azerbajdžane sa zdrží iba tri dni, pričom počas toho druhého ho čaká samotná súťaž. „Na takom podujatí som ešte nikdy nebol a bude tam teda aj stres. Bol by som veľmi rád za akékoľvek víťazstvo a chcem si to hlavne užiť.“

„Pre Mira to budú prvé majstrovstvá sveta a môže sa tam stretnúť s majstrami sveta či olympijskými víťazmi. Bude to teda obrovská skúsenosť a z mentálneho pohľadu ho to posunie určite dopredu,“ podotkol šéf klubu Mário Švec.

Galéria k článku

Spoločne s Frgolcom bude slovenské taekwondo v Baku reprezentovať aj skúsenejšia Gabriela Briškárová. Tá sa tentoraz na domácom Cassovia Open na súťažnom tatami nepredstavila a usporiadateľom vypomáhala s organizáciou.

„Tento rok som sa rozhodla náš domáci turnaj vynechať. Blížia sa totiž majstrovstvá sveta a tak som tentoraz iba povzbudzovala oddielových kolegov,“ vysvetlila Gabika, ktorú čaká v najbližších mesiacoch mimoriadne intenzívny program. Po majstrovstvách sveta sa totiž predstaví aj na Európskych hrách v Poľsku a následne na Letnej svetovej univerziáde.

„Je toho celkom dosť a sama som zvedavá, ako to všetko zvládnem. Vydám zo seba to najlepšie a pokúsim sa potešiť ľudí na Slovensku. Výhodou je možno práve to, že ma čakajú až tri veľké turnaje a šance na úspech sú preto väčšie. Pre mňa osobne bude prioritou účasť na Európskych hrách, pretože tie sa nekonajú každý rok. Poteší však každý dobrý výsledok,“ zadefinovala svoje očakávania členka košického Korya. V doterajšej časti sezóny absolvovala niekoľko G-turnajov a okrem tréningového procesu musí zvládať aj štúdium na vysokej škole. „Nie je to jednoduché a ak mám povedať pravdu, tak po tejto sezóne sa už asi preorientujem viac na štúdium. Zvládať to totiž popri športe je veľmi náročné.“

Ambíciou predstaviteľov slovenského taekwonda je vychovať novú generáciu reprezentantov a v tomto smere im už niekoľko mesiacov aktívne pomáha aj kórejský majster Oh Hyoungkeun.

„Aj v rámci tohto turnaja som videl veľa talentu. Rastie nám nová generácia, ktorá je zvyknutá na nový štýl zápasu. Verím preto, že nám tu vyrastajú noví reprezentanti, ktorí budú robiť dobré meno slovenskému taekwondu,“ uzavrel Mário Švec.

Komentáre