Časť čínskej rakety sa rozpadla nad Indickým oceánom

SvetZaujímavosti

Väčšina trosiek po nekontrolovanom vstupe do atmosféry zhorela.

Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) oznámila, že časť jej rakety, ktorá koncom apríla vyniesla na obežnú dráhu Zeme základný modul novej vesmírnej stanice, sa rozpadla nad Indickým oceánom. Väčšina trosiek po jej nekontrolovanom vstupe do atmosféry zhorela. Vzhľadom na to, že vážila 18 ton, šírili sa obavy, že trosky môžu dopadnúť na obývané oblasti. CNSA uviedla, že objekt vstúpil do atmosféry nad Maldivami:

„Prevažná väčšina kusov bola počas procesu opätovného vstupu spálená na nepoznanie.“

Raketa s názvom Dlhý pochod 5B 29. apríla vyniesla na obežnú dráhu Zeme základný modul novej čínskej vesmírnej stanice Nebeský palác. Jeden zo stupňov rakety sa po dosiahnutí obežnej dráhy vymkol spod kontroly. Z tohto dôvodu vedci varovali pred jeho nekontrolovateľným vstupom do zemskej atmosféry.

Foto
Prvý modul svojej budúcej orbitálnej stanice / TASR

USA upozorňovali, že zvyšky rakety by mohli dopadnúť na obývanú oblasť. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin však skonštatoval, že väčšina častí sa zničí počas opätovného vstupu rakety do atmosféry a pravdepodobnosť ohrozenia leteckej premávky alebo ľudí na povrchu Zeme je extrémne nízka.

Čína plánuje v kozme zabezpečiť stálu prítomnosť človeka. Spolu s Ruskom chce vybudovať samostatnú vesmírnu stanicu. Americký minister obrany Lloyd Austin vyhlásil, že Spojené štáty neplánujú zostreliť raketu, avšak Peking sa zachoval nezodpovedne, keď pripustil, aby sa časť rakety vymkla spod kontroly. Vo vesmíre by sa mal každý podľa jeho slov správať bezpečným a zmysluplným spôsobom.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre