Cavagna vyhral Okolo Slovenska, najlepší Slovák je Kubiš

SlovenskoŠport

Francúzsky cyklista Remi Cavagna sa stal celkovým víťazom 67. ročníka pretekov Okolo Slovenska. Jazdec tímu Soudal QuickStep si obliekol žltý dres po úvodnej etape a udržal si ho až do cieľa v Púchove. Záverečnú piatu etapu vyhral Dán Kasper Asgreen taktiež z tímu Soudal QuickStep.

Foto
Celkový víťaz Okolo Slovenska Cavagna / KOŠICE ONLINE

 Belgickej stajni vyšiel záverečný deň vynikajúco, keď ovládla celé pódium. Druhý skončil Bert van Lerberghe a tretí Tim Merlier, ktorý vyhral bodovaciu súťaž. Pretekári QuickStepu získali celkový triumf piatykrát z uplynulých šiestich ročníkov, ich hegemóniu narušil iba Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v roku 2021. Dvadsaťosemročný Cavagna si pripísal trináste víťazstvo v kariére.

Nedeľňajšia etapa merala 183,5 km a viedla z Hlohovca do Púchova. Na trase boli tri vrchárske a dve šprintérske prémie. Od úvodu sa útočilo a únik dňa sa vytvoril po siedmich kilometroch, keď sa odtrhli Charles Quarterman (Corratec), Jasper Haest (VolkerWessels) a Aaskov Jeppe Pallesen (HRE Mazowsze Serce Polski). Onedlho si vytvorili trojminútový náskok pred pelotónom, ktorý viedli pretekári QuickStepu. Tí postupne sťahovali stratu a 90 km pred cieľom mal balík manko už len minútu a pol.

Trojica z úniku zbierala všetky body na vrchárskych prémiách, no bodkovaný dres si Milan Vader z Jumba zabezpečil už v sobotu. Asi 45 km pred cieľom mal defekt Matúš Štoček, ale rýchlo sa vrátil do skupiny. Pelotón medzitým stiahol manko na minimum a 21 km pred páskou dostihol trojicu. K hromadnému finišu nakoniec neprišlo, keďže Asgreenovi vyšiel únik asi 300 metrov pred cieľom a vyhral o dve sekundy pred pelotónom. Na pódiu ho doplnili tímoví kolegovia van Lerberghe a Merlier a spečatili tak víťazný deň QuickStepu.

Za najbojovnejšieho pretekára etapy vyhlásili Haesta, najbojovnejším jazdcom 67. ročníka sa stal Thibaut Pinot (Groupama - FDJ). Najlepším pretekárom do 23 rokov je Američan Colby Simmons (Jumbo-Visma) a najlepší Slovák v pelotóne bol Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica).        

        víťazi jednotlivých súťaží:
        celkový víťaz: Remi Cavagna (Fr./Soudal QuickStep)
        bodovacia súťaž: Tim Merlier (Belg./Soudal QuickStep)
        vrchárska súťaž: Milan Vader (Hol./Jumbo-Visma)
        najlepší pretekár do 23 rokov: Colby Simmons (USA/Jumbo-Visma)
        najlepší Slovák: Lukáš Kubiš (SR/Dukla Banská Bystrica)
        najbojovnejší jazdec pretekov: Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ)

        výsledky 5. etapy (Hlohovec - Púchov, 183,5 km):
        1. Kasper Asgreen (Dán./Soudal QuickStep) 4:03:35 h, 2. Bert van Lerberghe (Belg./Soudal QuickStep) +2 s, 3. Tim Merlier (Belg./Soudal QuickStep), 4. Iuri Leitao (Port./Caja Rural-Seguros RGA), 5. Mirco Maestri (Tal./EOLO-Kometa), 6. Luca Colnaghi (Tal./Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), 7. Colby Simmons (USA/Jumbo-Visma), 8. Stanislaw Aniolkowski (Poľ./Human Powered Health), 9. Alberto Bruttomesso (Tal./Cycling Team Friuli ASD), 10. Cees Bol (Hol./Astana Qazaqstan) všetci rovnaký čas

        prehľad víťazov od roku 2013:
        2013 Petr Vakoč (ČR/Etixx–IHNed)
        2014 Oleksandr Polivoda (Ukr./Kolss Cycling)
        2015 Davide Vigano (Tal./Idea 2010 ASD)
        2016 Mauro Finetto (Tal./Unieuro–Wilier)
        2017 Jan Tratnik (Slovin./CCC–Sprandi–Polkowice)
        2018 Julian Alaphilippe        (Fr./QuickStep Floors)
        2019 Yves Lampaert (Belg./Deceuninck QuickStep)
        2020 Jannik Steimle (Nem./Deceuninck QuickStep)
        2021 Peter SAGAN (SR/Bora–Hansgrohe)
        2022 Josef Černý (ČR/QuickStep Alpha Vinyl)
        2023 Remi Cavagna (Fr./Soudal QuickStep)

Zdroj: TASR 

Zdroj: TASR 

Komentáre