V dnešnej dobe, kedy sa aj v našej spoločnosti stupňuje pravicový extrémizmus, je nanajvýš dôležité hovoriť o tejto téme.
Práve dnes, kedy si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, bol v roku 1945 oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Osvienčime.
V bývalom tábore, kde je Pamätník a Múzeum Auschwitz-Birkenau, sa dnes na spomienkovom podujatí zúčastni aj hlava nášho štátu, prezidentka Zuzana Čaputová. Rovnako tak politici a predstavitelia 50 štátov, delegácie z Rady Európy, EÚ, OSN a UNESCO. Okrem nich aj 200 bývalých väzňov tábora.
Sériu podujatí pri príležitosti 75. výročia oslobodenia tábora Auschwitz pripravilo UNESCO aj v Paríži. Slávnostné odhalenie Múru s menami pri Pomníku šoa (Mémorial de la Shoah) je naplánované na dnešný deň.
V sídle OSN v New Yorku sa dnes uskutoční spomienkové podujatie za účastí vysokých predstaviteľov OSN, stálych predstaviteľov Nemecka, Izraela, Ruskej federácie, zástupcu stáleho predstaviteľa USA pri OSN a dvoch preživších holokaust Šragu Milštejna a Ireny Šašarovej.
Holandský premiér Mark Rutte sa včera (26.1.) vôbec po prvý raz v mene svojej krajiny ospravedlnil za perzekúciu židov z čias druhej svetovej vojny. „Teraz, keď sú s nami ešte stále poslední preživší, ospravedlňujem sa v mene vlády za to, čo v tom čase robili naše úrady," povedal Rutte. Premiér sa takto vyjadril v prejave, ktorý predniesol na spomienkovom podujatí na obete holokaustu v Amsterdame. Druhú svetovú vojnu prežilo len približne 38.000 zo 140.000 židov žijúcich v Holandsku. Tamojšia vláda sa im však nikdy oficiálne neospravedlnila za úlohu, ktorú zohrala pri holokauste.
V Košiciach deportáciu Židov z košickej tehelne pripomína pamätník na Idanskej.
Pápež František: Už nikdy viac holokaust
Pápež František vo včerajšej (26.1.) modlitbe Anjel Pána vyzval katolíkov na celom svete, aby si modlitbou a zamyslením pripomenuli dnešné 75. výročie oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora v Osvienčime a povedali "Už nikdy viac" holokaustu.
„Vzhľadom na túto nevýslovnú tragédiu, túto krutosť, nie je ľahostajnosť prípustná. Spomínanie je našou povinnosťou. Všetci sme vyzvaní, aby sme sa pred týmto výročím modlili a rozjímali. Každý by si mal vo svojom srdci povedať: Už nikdy viac! Už nikdy viac," uviedol František.
Pápež navštívil bývalý koncentračný tábor v Osvienčime v roku 2016. Z jeho iniciatívy otvorí Vatikán v marci svoje tajné archívy z obdobia pontifikátu pápeža Pia XII. (1939 - 1958). Niektorí židia tvrdia, že Pius neurobil dosť pre to, aby pomohol ľuďom prenasledovaným nacistickým Nemeckom a zavieral oči pred holokaustom. Vatikán však tvrdí, že Pius pomáhal v zákulisí.
#WeRemember #radiokosice
Svetový židovský kongres minulý rok spustil celosvetovú kampaň s názvom #WeRemember, teda, nezabúdame, do ktorej sa zapojilo aj Rádio Košice v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou v Košiciach. V parku Ľudovíta Felda sa stretli mnohí, ktorí nezabudli.
Práve príbeh Ľudovíta Felda, ktorý prežil zverstvá koncetrančného tábora v Osvienčime vďaka umeniu a vlastnej sile, pripomína Košiciam i celému svetu, že nielen v tento deň je potrebné sa poučiť z trpkej minulosti, ktorá sa nikdy nesmie zopakovať.
Video, ktoré sme pripravili, je súčasťou filmu, ktorý premietajú priamo v Osvienčime. Lebo ani Rádio Košice nezabúda.
Trpká minulosť v kocke
Nemecký vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau oslobodil oddiel Červenej armády 27. januára 1945. Nemecké vojská, ktoré okupovali Poľsko, ho založili v roku 1940 ako pracovný tábor pre poľských väzňov. Postupne ho rozširovali na rozľahlý pracovný a vyhladzovací koncentračný tábor pre židov, ktorých doň privážali z celej Európy. V tábore použili 3. septembra 1941 po prvý raz cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov. Koncom marca 1942 prišli do Auschwitzu prvé transporty židov zo Slovenska a Holandska.
Ohromení a šokovaní vojaci Červenej armády vstúpili 27. januára 1945 do vyhladzovacieho tábora a oslobodili zvyšných 7600 zúbožených väzňov. Počet ľudí zabitých v Aschwitzi-Birkenau nie je možné presne určiť: podľa odhadov historikov ide o 1,2-1,6 milióna osôb. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu.
V Nemecku je 27. januára Deň pamiatky obetí národného socializmu. Pamätný deň zaviedol 3. januára 1996 nemecký prezident Roman Herzog a dátum 27. januára stanovil parlament. Slovensko si obete holokaustu pripomína aj 25. marca a 9. septembra.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili 31. októbra 2001 zákon, ktorým stanovili 9. september ako spomienku na obete holokaustu a výzvu k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek forme útlaku a diskriminácie. Transport prvých tisíc židovských žien vypravili 25. marca 1942 z Popradu, posledný transport vyviezol celé rodiny 20. októbra v tom istom roku. K tragickému výročiu prvého transportu sa v mieste jeho vypravenia, v Poprade, každoročne konajú pietne podujatia.
Zdroj: TASR/SITA