Celý život fajčil marihuanu a na krku nosil Dávidovu hviezdu. Louis Armstrong zomrel pred päťdesiatimi rokmi

SvetZaujímavosti

Od úmrtia legendárneho džezmena Louisa Armstronga, prezývaného pre svoje ústa Satchmo, uplynulo v utorok 6. júla 50 rokov. V roku 1965 koncertoval aj v pražskej Lucerne. Za päť desaťročí hudobnej kariéry vydal takmer tri stovky hudobných albumov a kompilácií.

Foto
Louis Armstrong je doteraz najvýraznejšiu postavu džezovej  histórie. Bol prvým džezovým hudobníkom, ktorý dosiahol celosvetové uznanie / Flickr/Archive

Pre neopakovateľný štýl hry na trúbku si americký džezový hudobník, skladateľ a spevák Louis Armstrong vyslúžil prezývku The King (Kráľ). Prezývok mal veľa. Hovorili mu aj Satchmo (skratka zo Satchelmouth —veľkoústy) ale aj Pops (Tato — v tomto prípade otec džezovej rodiny), prípadne aj King of Jazz (Kráľ džezu).

Louis Armstrong je doteraz najvýraznejšiu postavu džezovej  histórie. Bol prvým džezovým hudobníkom, ktorý dosiahol celosvetové uznanie. Navyše ako černoch v časoch tvrdej americkej rasovej segregácie a diskriminácie. Jeho obrovskou zásluhou je, že vzbudil záujem o džez v mnohých krajinách sveta a inšpiroval stovky hudobníkov.

Podľa Guinessovej knihy rekordov sa stal aj najstarším interpretom na svete. Vo veku 63 rokov viedol hitparádu, keď skladbou Hello Dolly v roku 1964 predbehol slávnych The Beatles.

Ďalším hitom sa v jeho podaní stala aj pieseň What A Wonderful World, ktorá v roku 1968 viedla britskú hitparádu. Svojou tvorbou ovplyvnil mnohých legendárnych trubkárov ako Fats Navarro, Dizzy Gillespie, Miles Davis či Wynton Marsalis.

Foto
4. augusta 1901 sa v americkom New Orleanse narodil kráľ trúbky Louis Daniel Armstrong. Hrať na trúbku a čítať noty sa naučil už ako dieťa v polepšovni / TASR

V uliciach New Orleans

Louis Daniel Armstrong sa narodil 4. augusta 1901 v kolíske černošského džezu, v  New Orleans. S týmto dátumom narodenia prišiel v roku 1980 až hudobný historik Tad Jones, ktorý objavil v kostole Sacred Heart of Jesus v New Orleans záznam o krste slávneho hudobníka. Na zázname sa uvádza tento dátum. Armstrong po celý život tvrdil, že sa narodil 4. júla 1900, pričom 4. júl sa v Spojených štátoch amerických (USA) pripomína ako Deň nezávislosti.  

Pochádzal z chudobnej rodiny. Otec rodinu opustil ešte pred jeho narodením, matka pracovala ako slúžka, ale údajne si privyrábala aj prostitúciou. Výchovu budúceho kráľa džezu a jeho sestry často nechávala na svoju svokru, chlapca do piatich rokov vychovávale hlavne jeho stará mama.  

Armstrong  vyrastal v uliciach New Orleans, kde boli bitky a streľba na dennom poriadku. Na ulici sa od malička stretával s hudbou. Túžil hrať na nejaký hudobný nástroj. Finančná situácia rodiny to ale nedovoľovala. Keď mal 11 rokov, vyhodili ho zo školy.

Foto
Las Vegas, 1970. Luis Armstrong vo svojej šatni pred vystúpením / TASR

Zdravšia ako whisky

K nástroju a hudbe mu paradoxne pomohol pobyt v ústave pre mladistvých, kde sa ako 12-ročný ocitol pre streľbu z pištole počas silvestrovskej noci. V polepšovni sa naučil hrať na kornete a trúbke. Po prepustení si privyrábal hraním na pohreboch, rodinných oslavách či v miestnych lokáloch. Medzitým si zarábal aj ťažkou fyzickou prácou. Vozil, ťahal a zhadzoval uhlie.

Svoj prvý nástroj - kornet – si kúpil za peniaze, ktoré mu dala rodina litovských židovských prisťahovalcov Kamoffskych. Na znak vďaky nosil do konca života na krku  prívesok s Dávidovou hviezdou. Jeho veľkým vzorom bol Joe King Oliver, vďaka ktorému si rozširoval vlastný repertoár.

Keď mal 17 rokov, jeho iba o 16 rokov staršia matka sa rozhodla, že ho naučí piť ako chlapa. V uličkách New Orleans sa opili pod obraz boží. Louis však alkoholu nikdy neprepadol. Celý život ale fajčil marihuanu a vôbec sa tým netajil. 

Za držanie marihuany strávil už ako slávny džezmen v roku 1931 tridsať dní vo väzení. Amerického prezidenta dokonca žiadal o jej legalizáciu. Tvrdil, že je zdravšia ako whisky. Denne vyfajčil aj tri jointy tejto drogy. „Marihuana ti pomáha zabudnúť všetky zlé veci, ktorá sa ti dejú, keď si černoch,” hovoril.

 

Foto
Okrem hrania na trúbke sa venoval tiež spevu. Jeho originálny spevácky prejav neunikol pozornosti divadiel ani hollywoodskych ateliérov / Flickr/Archive

Od kornetu k trúbke

Ako 18-ročný sa stal členom orchestra Kid Ory's Brown Skinned Babies, odkiaľ prešiel do formácie Tuxedo Brass Band. V roku 1922 začal pôsobiť v Chicagu v orchestri svojho vzoru King Oliver's Creole Jaz Band. Prvé sólo na trúbke nahral práve s týmto orchestrom 31. marca 1923 v skladbe Chimes Blues.

V roku 1924 odišiel do New Yorku, kde prijal angažmán v orchestri Fletchera Hendersona, v ktorom začal už viac hrávať na trúbku. O rok neskôr sa vrátil do Chicaga, kde založil vlastnú kapelu Hot Five, ktorá sa po rozšírení o ďalších členov premenovala Hot Seven.

S kapelou nahral viacero štúdiových albumov, z ktorých skladby ako Heebie Jeebies, West End Blues, Weather Bird, Cornet Chop Suey či Sweet Papa sa stali džezové klasiky. V roku 1926 definitívne prešiel od kornetu k trúbke.      

Foto
Chicago, 1932. Louis Armstrong sa usmieva na promo fotografii k svojmu prvému európskemu turné / TASR

Hraj, spievaj a usmievaj sa

Bol štyrikrát ženatý. So svojou prvou ženou, o tri roky staršou prostitútkou Daisy, vydržal do roku 1922. S druhou manželkou, klaviristkou Lil Harden, sa spoznal  v kapele Joa Kinga Olivera. Tretie manželstvo vydržalo iba tri roky. Naposledy sa oženil v roku 1942 s tanečnicou Lucille, ktorá sa o neho starala až do smrti.

Louis Armstrong bol prvým hudobníkom, ktorý v roku 1925 začal s improvizovaným jazzovým spevom, takzvaným scattom, pri ktorom sa používajú slabiky, alebo dokonca slová bez nejakého zmyslu.

Mal vtedy spievať pieseň o novom druhu tanca Heebie Jeebies, no z ruky mu vypadol papier s textom. Keďže sa nahrávalo, musel si nejako poradiť a tak začal scattovať.  Jeho manažér mu neustále opakoval: Hraj, spievaj a usmievaj sa. Tak to Louis robil. V elegantnom obleku a s bielou vreckovkou v ruke. Hry na trúbku sa síce nikdy nevzdal, ale od tej doby stále viac spieval.    

Foto
New York, február 1970. S Dukom Ellingtonom pri koncerte na jeho počesť v Madison Square Garden / TASR

Koncert v Lucerne

Od roku 1930 žil v New Yorku, kde pôsobil ako sólový hráč v orchestroch, ktoré viedli Carroll Dickerson, Zilmer Randolph, alebo Luis Carl Russell. V roku 1932 sa prvýkrát objavil v Európe, keď vystúpil v Londýne. Odvtedy absolvoval niekoľko európskych turné a v roku 1965 potešil  fanúšikov v Československu koncertom v pražskej Lucerne.

Do Prahy prišiel Louis Armstrong v marci 1965. V tom čase bol už naozaj svetovou jazzovou hviezdou. Pražský koncert sa konal v období jeho celosvetového comebacku, keď  napriek masívnemu nástupu kapely Beatles, viedol Armstrong hitparády s piesňou Hello Dolly.

V Prahe sa zdržal desať dní a jeho sprievodcom a tlmočníkom bol hudobný publicista Lubomír Dorůžka. Navštívil divadlo Semafor, ochutnal povestnú českú vepřovou s knedlíkem a zelím.  Jeho žena si v jednom pražskom módnom salóne nechala ušiť šaty. Koncert v Lucerne moderovali Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Akcia sa stala obrovskou spoločenskou udalosťou.  

Foto
Počas 50-ročného pôsobenia si Armstrong udržiaval výnimočnú pozornosť publika aj odborníkov. Jeho diskografia je veľmi obsiahla, počet albumov a kompilácií sa blíži k trom stovkám / Flickr/Archive

Brodway aj Holywood

Okrem hrania na trúbke sa venoval tiež spevu. Jeho originálny spevácky prejav neunikol pozornosti divadiel ani hollywoodskych ateliérov. Zahral si v muzikáloch na Broadwayi, ale aj vo viacerých filmoch. Medzi nimi i v slávnej snímke Hello Dolly s Barbrou Streisandovou z roku 1969, ktorú režíroval Gene Kelly.

Medzi najúspešnejšie piesne v jeho podaní patrili Mack The Knife, Skokiaan, Blueberry Hill, Down By The Riverside, samozrejme Hello Dolly a asi najväčší hit What A Wonderful World. Režisér Barry Levinson použil túto skladbu v Armstrongovom podaní vo filme Good Morning Vietnam (Dobré ráno, Vietnam, 1987).

Počas 50-ročného pôsobenia si Armstrong udržiaval výnimočnú pozornosť publika aj odborníkov. Jeho diskografia je veľmi obsiahla, počet albumov a kompilácií sa blíži k trom stovkám. Venovaných mu bolo mnoho filmových a televíznych dokumentov. Zomrel  v spánku  6. júla 1971 vo veku 69 rokov na infarkt v New Yorku.  

Zdroj: TASR/wikipedia

Komentáre