Kandidátom na funkciu generálneho prokurátora je Jozef Čentéš

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 13.25 hod.

„Rokovali sme do neskorých večerných hodín s tým, že rokovanie pokračovalo aj dnes,“ uviedol predseda Rady prokurátorov Jozef Purgat.

V utorok (29.9.) navrhla Jozefa Čentéša ako kandidáta na generálneho prokurátora aj ombudsmanka Mária Patakyová.

Nomináciu prokurátorskej rady považuje Jozef Čentéš za zadosťučinenie. „Vnímam, že sa navráti oblúk spravodlivosti a že ten, kto bol 17. júna 2011 zvolený za kandidáta na generálneho prokurátora, ale nebol vymenovaný v rozpore s ústavou bývalým prezidentom Gašparovičom, má šancu uchádzať sa o toto miesto,“ skonštatoval s tým, že na budúci týždeň predstaví program koncepcie rozvoja prokuratúry. Za najpodstatnejšiu úlohu nového generálneho prokurátora považuje reštart prokuratúry a prinavrátenie verejnej dôvery.

„Bol som oslovený právnickými fakultami a komorami, ktoré zvažujú, že mi vyjadria svoju podporu,“ dodal.

O miesto generálneho prokurátora, ktoré sa uvoľnilo po odchode Jaromíra Čižnára, sa aktuálne okrem Jozefa Čentéša uchádzajú aj Tomáš Honza, Rastislav Remet Ján Šanta.

 

Foto
Jozef Čentéš / TASR

Čižnárovi skončilo sedemročné funkčné obdobie 17. júla, jeho nového nástupcu však parlament zatiaľ nezvolil. Momentálne tak vedie prokuratúru až do zloženia sľubu nového šéfa prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková.

Návrhy na kandidátov na generálneho prokurátora možno podávať do 9. októbra. Voľba by sa následne mala uskutočniť na schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 24. novembra.

 

Zdroj: TASR

Komentáre