Rôzny typ služieb poskytuje multidisciplinárny tím odborníkov.
Služba včasnej intervencie je na Slovenku už niekoľko rokov. O takýto typ sociálnej služby, ktorá je poskytovaná bezplatne, môžu požiadať rodiny s dieťaťom so zdravotným znevýhodnením vo veku od nula do sedem rokov. Tím odborníkov zložený zo psychológa, pediatra či sociálneho pracovníka ponúka špecializované poradenstvo, sociálnu rehabilitáciu, komplexnú stimuláciu vývinu dieťaťa so zdravotným postihnutím a preventívnu aktivitu. Služby včasnej intervencie sú poskytované aj rodinám v Košiciach a v Prešove.
V metropole východu od mája 2016 funguje nezisková organizácia Centrum včasnej intervencie (CVI) Košice. „Včasná intervencia vychádza z princípu, že pracujeme včasne, čiže v rannom veku. V zahraničí je tento koncept dokonca len pre deti od nula do troch rokov. Základný princíp práce je, že pracujeme s rodinou, že je to práca pre rodinu, aj keď sa týka konkrétne dieťaťa so zdravotným znevýhodnením, ale je to práca pre rodinu práve s tým zámerom, aby rodina získala všetky dostupné informácie a potrebné zdroje na to, aby zvládla situáciu dieťaťa, ktoré je iné než čakali, iné než sú iné deti, s ktorými sa dovtedy stretli,“ uviedla riaditeľka a psychologička CVI Košice Simona Šimková.
Ako informovala psychologička CVI Košice Jana Papcunová, centrum aktívne spolupracuje s Klinikou neonatológie Detskej fakultnej nemocnice: „Máme výbornú spoluprácu s klinikou neonatológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach a ako psychologička tam chodievam spolu s kolegyňou, sociálnou pracovníčkou na pravidelné stretnutia s matkami na oddelení, ktoré sú hospitalizované, ktorým sa narodilo dieťatko predčasne alebo je rizikové. Tá prvá spolupráca často začína už priamo na klinike neonatológie v Košiciach. Úlohou našich stretnutí je v prvom rade informovať ich, aké aktivity a služby poskytujeme.“
Služba včasnej intervencie je poskytovaná rodinám s dieťaťom s rôznym typom zdravotného znevýhodnenia, čo potvrdila aj pediatrička Martina Švekušová: „Zákon o službe včasnej intervencie nedefinuje presne zdravotné znevýhodnenie. Požaduje ale, aby bolo toto zdravotné znevýhodnenie dokladované potvrdením od lekára, pediatra. Už teda v realite sú to naozaj deti s veľmi rôznymi typmi zdravotného znevýhodnenia alebo už priamo s vývinovým oneskorením alebo s diagnózami, ktoré môžu teda viesť k ohrozeniu vývinu.“
Od ukrajinských hraníc až po Dobšinský kopec
V Košiciach zároveň funguje služba včasnej intervencie, ktorej zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj. Služba je poskytovaná bezplatne a tím špecialistov sa stretáva s rodinami zvyčajne raz za mesiac. „Pracujeme v rámci celého Košického kraja, od ukrajinských hraníc až po Dobšinský kopec. Osobne mám rada rodiny, ktoré sú z dedín a naozaj nemajú kam ísť s tými deťmi, nemá im kto poradiť, takže pre nich je to úžasné,“ skonštatovala špeciálna pedagogička Eleonóra Babjaková.
Akým spôsobom sa služba včasnej intervencie realizuje v domácnostiach? „Terénna služba prebieha tak, že každá rodina má svojho kľúčového pracovníka a ten kľúčový pracovník sa stará o to, aby bola poskytnutá taká služba rodine, o akú má záujem. Keď rodina má dieťa s nejakým telesným hendikepom, príde naša fyzioterapeutka alebo psychologička. Keď potrebujú nejakú sociálnu pomoc, sociálna pracovníčka. Keď je to dieťa s nejakými vývinovými poruchami alebo rečovými poruchami, tak prídem ja, špeciálny pedagóg alebo psychologička. A s celou rodinou pracuje sociálny terapeut,“ dodala Babjaková.
Ako uviedla psychologička Mária Glitová, tento typ služby pomáha aj rodičom: „Ja vnímam službu včasnej intervencie ako veľmi potrebnú pre tieto rodiny. Podľa mňa je pre nich najmä to dôležité, aby mali aspoň nejaký pocit, že je niekto, na koho sa môžu obrátiť. Keď nevedia pri bežných výchovných ťažkostiach, ako majú rodičia aj pri zdravých deťoch, ako je napríklad hyperaktívne správanie alebo vzdor u dieťaťa, negativizmus, rôzne zvláštnosti v správaní alebo odpor dieťaťa alebo emočné prejavy, návaly hnevu.“
Výnimočné muzikoterapeutické skupinky
Centrum včasnej intervencie v Prešove v súčasnosti spolupracuje s približne osemdesiatimi rodinami. Od jeho otvorenia v roku 2015 poskytlo pomoc okolo 220 rodinám. Ako povedala riaditeľka a psychologička CVI v Prešove Katarína Gromošová, v prvom rade je dôležité skontaktovať centrum a požiadať o pomoc: „Keď sa nám ozve rodina, najskôr majú stretnutie iba rodičia s našou sociálnou pracovníčkou. To sa robí obyčajne v priestoroch nášho centra, kde im ona vysvetlí, ako služba obyčajne vyzerá, aké služby ponúkame, aby sa rodina zorientovala, čo od nás môžu čakať a čo u nás nedostanú. V prípade potreby ich sieťujeme na iné organizácie, ktoré ponúkajú služby, ktoré hľadajú. Potom sa dohodneme, ktorý z našich odborníkov si rodinu prevezme do starostlivosti. On potom koordinuje prácu v rodine spolu s inými odborníkmi.“
Prešovské centrum pre svojich klientov organizuje rôzne skupinové aktivity a semináre. „Máme každý mesiac rodičovskú skupinu. To je stretnutie pre rodičov väčšinou orientované tematicky na nejakú tému. Obyčajne ju vedie psychológ a sociálny poradca, niekedy si tam prizveme aj nejakého hosťa. Tam majú rodičia možnosť dozvedieť sa niečo nové, aj hlavne medzi sebou nadviazať vzťahy a zdieľať si navzájom svoje vlastné skúsenosti. Počas tejto skupiny máme pripravené aj stráženie pre deti, pretože sú rodiny, ktoré nemajú kde nechať dieťa, ak chcú na stretnutie prísť spolu. Ďalej sú u nás veľmi obľúbené muzikoterapeutické skupinové stretnutia detí s rodičmi, ktoré okrem relaxácie slúžia aj na rozvoj komunikácie a sociálnej interakcie. V rámci našej služby nikdy nepracujeme s dieťaťom osobitne, iba spolu s rodičmi,“ dodala Gromošová.
Kontaktovať jednotlivé centrá včasnej intervencie je možné kedykoľvek: „Ak si rodičia nie sú istí alebo len majú pocit, že dieťa je trošku iné a nevedia, čo by mohli pre neho špeciálne urobiť, môžu nás navštíviť, spolu budeme hľadať cesty, ako ho rozvíjať. Ale nevenujeme sa len dieťaťu, centrom našej pozornosti je rodina ako celok. Takže často od úvodného zamerania sa na rozvoj dieťaťa časom prejdeme k tomu, ako život s dieťaťom s postihnutím zvláda mama, otec, súrodenci alebo babka,“ uzavrela Gromošová.
Naša stála poslucháčka Danka nám napísala, že jej sestra a dcéra Viki sú klientkami Centra včasnej intervencie Košice: „Vďaka tomuto centru sa v živote pohli o pár krokov vred. Pomohli im sprostredkovať psychologické vyšetrenie (nemuseli čakat pol roka a neterke tak diagnostikovali autizmus a poruchu reči), následne pomohli nájsť špeciálnu škôlku pre Viki, vybaviť úradné záležitosti, navštevujú ich v domácnosti a najnovšie ponúkajú hipoterpiu (neterke sa veľmi pácči jazda na koníkovi). Ide o veľmi prospešné centrum pre rodiny s deťmi v núdzi a so zdravotným znevýhodnením.Veľka vďaka za nich, robia skvelú prácu.“
Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ