Centrum Prešova zdobí drevený betlehem

PrešovZaujímavosti

Súčasťou vianočnej výzdoby je aj niekoľko jedinečných stromčekov.

Pred Konkatedrálou svätého Mikuláša v Prešove bol dnes osadený drevený betlehem, ktorého autorom je 84-ročný Juraj Antoňák z Ličartoviec. Ako tvrdí on sám, s inštaláciou mu pomáhali aj členovia jeho rodiny:

„Keď som bol vo Svätej zemi, videl som, koľko je tam betlehemov, najmä v Jerichu. Inšpirovalo ma to. Potom ma oslovilo Šarišské osvetové stredisko v Prešove, dozvedeli sa, že mám nejaký betlehem. Mal som ešte len jednu postavu hotovú, najstaršieho baču. Začal som s tým v roku 2004 a na ďalší rok som ho už mal hotový. Odvtedy bol betlehem postavený desaťkrát v Tatrách s veľkým úspechom, šesťkrát v Prešove a raz v rodnej obci Ličartovce.“

Drevený betlehem pozostáva z približne 20 vyrezávaných postáv ľudí a zvierat, pričom jedna socha vzniká niekoľko mesiacov. Antoňák uviedol, že za týždeň sa dá urobiť jednoduchá rezba:

„Panna Mária, svätý Jozef, pastier a psík sú zhotovení z jedného stromu. Z ďalšieho stromu sú napríklad traja králi.“

Foto
Autorom betlehema je 84-ročný Juraj Antoňák z Ličartoviec / TASR

Betlehem pred konkatedrálou bol prvý raz osadený v roku 2007, avšak s menším počtom sôch. Má dotvoriť vianočnú atmosféru a poukázať na podstatu Vianoc, čo je vlastne biblický výjav narodenia Ježiša Krista. Ide v podstate o poctivú ručnú prácu s dlátom. Pán Antoňák používa rôzne typy dreva, čiže betlehem je z môjho pohľadu aj celkom zaujímavo farebne ladený,“ skonštatovala riaditeľka Parku kultúry a oddychu (PKO) v Prešove Barbora Rusiňáková s tým, že betlehem sa nachádza z pravej strany kostola, keďže sa chrám rekonštruuje:

„Myslím si, že je to ešte aj trošku lepšie, keďže je takto viditeľný z oboch strán Hlavnej ulice.“

Pri konkatedrále ja osadených 17 vianočných stromčekov, ktoré ozdobili žiaci materských a základných škôl či ľudia zo zariadení pre seniorov.

„Stromčeky sú veľmi kreatívne a inovatívne vyzdobené. Osobne to vnímam ako dobrú inšpiráciu aj na ozdobenie stromčekov, ktoré budú mať ľudia doma,“ uzavrela Rusiňáková.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre