Jeho zriadenie je financované z Plánu obnovy a odolnosti.
V budove Mestského úradu v Medzilaborciach vzniklo nové centrum zdieľaných služieb, ktoré bude môcť využívať nielen samotné mesto, ale aj 22 okolitých obcí. Jedenásť zamestnancov zabezpečí agendy ako stavebný poriadok, životné prostredie, územné plánovanie, odpadové hospodárstvo a zdravotníctvo či poradenstvo v oblasti vymáhania pohľadávok a verejného obstarávania. Primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovšký povedal, že k dispozícii bude aj koordinátor pre podporné služby v oblasti konceptu rozvoja inteligentných miest a regiónov:
„Okres Medzilaborce je typický tým, že okrem mesta je to 22 obcí, ktoré sú mikroobcami. Sú to obce, ktoré majú 20 až 500 obyvateľov, len dve obce majú približne 500 obyvateľov, ostatné majú 20 až 150 obyvateľov, takže realizovať služby, ktoré sú spojené s funkcionalitou tohto územia, je veľmi zložité na personálne podmienky a finančné zabezpečenie zamestnancov. Preto táto myšlienka je veľmi vítaná u nás v meste, ako aj v týchto obciach, aby služby, ktoré vieme zdieľať spoločne, sme mohli urobiť na jednom mieste.“
„Som úprimne rád, že do projektu, ktorý sme začali rozbiehať ešte na ministerstve investícií a regionálneho rozvoja a ktorý dnes realizujeme v spolupráci s ministerstvom vnútra, sa zapojili úplne všetky obce tohto okresu. Je to unikát, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Centrá zdieľaných služieb, ktoré v týchto dňoch otvárame v 21 mestách a obciach, sú ukážkovým príkladom toho, ako sa dá spojiť Plán obnovy s eurofondmi do jedného funkčného a udržateľného riešenia,“ reagoval predseda Národnej rady Richard Raši.
Zriadenie centier zdieľaných služieb na Slovensku je financované z Plánu obnovy a odolnosti. Na vybavenie informačno-komunikačnými technológiami a nákup nízkoemisného vozidla pre Medzilaborce bolo vyčlenených viac ako 83-tisíc eur. Personálne kapacity budú pokryté z prostriedkov fondov Európskej únie.
Štátny tajomník ministerstva vnútra Michal Kaliňák pripomenul, že myšlienka centier zdieľaných služieb vznikla v roku 2017 práve v Medzilaborciach, kde sa uskutočnilo prvé stretnutie. Počas neho si podľa Kaliňáka urobili detailný prehľad o tom, ktorá obec má aké problémy, ako je personálne zabezpečená a čo potrebuje:
„To, že spolupráca a centrum zdieľaných služieb je šancou pre mikroregióny, sa potvrdilo po ôsmich rokoch. Musíme konštatovať, že tá cesta nebola jednoduchá, ale sme ju zvládli,“ skonštatoval Kaliňák s tým, že ďalšie centrá budú otvorené v rámci Slovenska počas celého júna:
„Robíme to preto, aby sme dokázali dať do Bruselu signál, že Slovensko je pripravené na nové eurofondy, nastaviť špeciálny balík eurofondov na modernizáciu samosprávy. Sme pripravení nachystať prvý národný projekt na eurofondy z nového programového obdobia, ktorý pôjde na to, aby centrá zdieľaných služieb mohli byť súčasťou každého regiónu na Slovensku.“
Služby centra v Medzilaborciach môžu využívať aj obce Sukov, Ňagov, Palota, Čertižné, Krásny Brod, Habura, Čabiny, Svetlice, Výrava, Oľka, Čabalovce, Radvaň nad Laborcom, Zbojné, Roškovce, Oľšinkov, Volica, Zbudská Belá, Valentovce, Rokytovce, Repejov, Kalinov a Brestov nad Laborcom.
Zdroj: TASR