Ceny energií pre školy budú kompenzované v dvoch krokoch

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 15.40 hod.

Prevádzkový normatív na školy sa od januára zvyšuje o 50 miliónov eur. V súčasnosti predstavuje 216 miliónov eur, ide o nárast o 23 percent. K zvýšeniu normatívu podľa dočasne povereného ministra školstva Jána Horeckého dochádza po 20 rokoch, označil to za prepotrebné:

„Dnes je to však potrebné dvojnásobne. Je to motivované nielen tým, že za tie roky významne narástli náklady škôl a aj úlohy a funkcie, ktoré školy musia plniť, ale nám skokovo narástli ceny za energie.“

Dodal, že si uvedomuje, že ani zvýšený normatív nepokryje zvýšené ceny energií. Potvrdil preto postup pri pomoci školám. Tým financovaným priamo zo štátneho rozpočtu by sa mali kompenzovať vysoké ceny energií v dvoch krokoch. V prvej etape by im mali byť poskytnuté financie na nedoplatky za minulý rok, v druhom kroku by sa mal zvýšiť rozpočet, aby školy mohli uhradiť aktuálne záväzky voči dodávateľom.

Postup je výsledkom rokovania Horeckého s dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom, ministerstvom financií a ministerstvom hospodárstva.

„Naším cieľom bolo vyrokovať najrýchlejší možný spôsob doručenia finančnej pomoci v súvislosti s nárastom ceny energií pre všetky školy a školské zariadenia pre všetkých zriaďovateľov,“ uviedol Horecký.

Kompenzácia sa týka škôl, ktoré sú financované priamo zo štátneho rozpočtu, teda napríklad základných, stredných či špeciálnych škôl. V najbližších dňoch by sa mal spustiť zber údajov na kompenzáciu nedoplatkov energií za rok 2022.

„Následne túto celkovú sumu nedoplatkov vyžiadame od ministerstva financií a obratom ju odošleme školám. Čiže školám budú zvýšené finančné prostriedky na to, aby mohli uhradiť nedoplatky z minulého roka,“ vysvetlil šéf rezortu.

Foto
Kompenzácie sa budú realizovať v dvoch krokoch / TASR

Začiatkom februára by mal nasledovať zber údajov o zvýšení sadzieb za elektrinu a plyn, počnúc faktúrami za mesiac január 2023.

„Z tohto zberu budeme mať údaje o zvýšených nákladoch za energie pri jednotlivých školách, na základe ktorých budeme požadovať od ministerstva financií rozdiel medzi cenami za elektrinu a plyn v januári 2023 oproti cenám v roku 2022,“ dodal Horecký.

Finančné prostriedky má potom rezort obratom doručovať školám.  

Školy a školské zariadenia pod originálnymi kompetenciami samospráv, napríklad materské školy, ktoré nie sú súčasťou základných škôl, základné umelecké školy či centrá voľného času budú riešené cez schému štátnej pomoci ministerstva hospodárstva.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre