Ceny za teplo v Prešove opäť stúpli

PrešovSpravodajstvo

V tomto roku sa tak stalo už po tretíkrát.

Obyvateľom Prešova sa znova zvýšila cena tepla. Navýšenie cien variabilnej zložky tepla schválil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Dôvodom je zvyšovanie ceny drevnej štiepky. Cena variabilnej zložky maximálnej ceny tepla tak za deväť mesiacov vzrástla takmer o 100 percent. V priemernom prepočte na domácnosť tak ide o sumu takmer 23 eur mesačne.

Spoločnosť navýšila sumu prvýkrát na začiatku tohto roka, kedy stúpla o 59 percent. Išlo o najvyšší nárast za posledné roky, pričom náklady na domácnosť stúpli priemerne asi o 13,20 eura na mesiac. Druhé navýšenie sa uskutočnilo 1. júla, a to o ďalších 4,4 percenta. Súčasné zvýšenie je na úrovni 11 percent. Fixná zložka, napriek medziročným inflačným rastom, zostáva vo výše 170 eur za kWh. Cenu tepla pre tento rok bolo nutné predložiť na ÚRSO do 30. septembra minulého roka.

„Pri prepočte sa vychádzalo z v tom čase dostupných informácií a samozrejme aj z možných nárastov cien komodít vstupujúcich do ceny tepla. Vzhľadom na nepredvídateľnú situáciu s vývojom cien plynu, ktorá sa nedá historicky so žiadnou situáciu porovnávať, bola cena pre rok 2022 zo strany štátu zafixovaná. Takto stanovená cena plynu bola podkladom pre prípravu ceny tepla v roku 2022. V tom čase však nikto nepredpokladal, že podobná situácia postihne aj dendromasu, ktorej cena má nejasný vývoj,“ uviedla riaditeľka spoločnosti Natália Banduričová.

Foto
Ceny za teplo sa v meste zvyšovali už tretíkrát v tomto roku / Unsplash

Požiadavka dodávateľov drevnej štiepky zvýšenie predajnej ceny je vysvetlená stále sa zvyšujúcimi vstupmi, ako je nafta a elektrina.

„Problém je aj v jej nedostatku a veľkom dopyte, a to nielen na vnútornom trhu, no dochádza aj k jej veľkému vývozu do zahraničia za oveľa výhodnejšie ceny, za aké ju vieme ponúknuť my ako regulovaný subjekt,“ dodala Banduričová.

Napriek tomu je podľa nej vďaka zavedenej technológii drevnej štiepky vykurovanie v Prešove výhodnejšie, ako by to bolo v prípade, a by spoločnosť do vykurovania biomasou neinvestovala:

„Pomer ceny drevnej štiepky a plynu bol vždy v prospech dendromasy. Takže cena tepla bola vždy nižšia, akoby bol prepočet ceny tepla len z plynu.“

Prínos využívania drevnej štiepky je aj v znižovaní emisií. Spoločnosť zatiaľ nevylúčila ďalší pohyb cien v tomto roku a ani prípadné zdražovanie.

 

Zdroj: SITA

Komentáre