Červený kláštor kartuziánov na Zamagurí zrekonštruujú za 467-tisíc eur

VýchodSpravodajstvo

S prácami by sa malo začať v polovici septembra.

Foto
Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore v okrese Kežmarok 30. mája 2020. Preslávil ho mních Cyprián, ktorý tu pestoval liečivé byliny a zostavil rozsiahly herbár / TASR

„Časti kláštora kartuziánov a niektoré jeho objekty v rámci Múzea Červený Kláštor na Zamagurí obnovia za 467-tisíc eur s DPH. Taká bola najnižšia ponuka v rámci verejného obstarávania vyhláseného Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky, do ktorého sa zapojili dvaja záujemcovia," informoval riaditeľ múzea Milan Gacík.

„Nakoniec bude práce realizovať staroľubovnianska spoločnosť Slovdech, s. r. o. s prácami by sa malo začať v polovici septembra, potrebné je ešte doladiť niektoré záležitosti v súvislosti so zmluvou a nasledovať bude kontrola," dodal Gacík.

Projekt „Červený Kláštor – znovuzrodený“ má zásadným spôsobom zmeniť doterajšiu podobu pamiatky. Financovaný bude z fondov Európskej únie. Cieľom je zatraktívniť pre návštevníkov dva objekty kláštorného areálu formou zážitkovej návštevy kultúrno historickej pamiatky.

Vytvoriť chce pre nich novú ponuku, v rámci ktorej plánuje oživiť niektoré súčasti života mníchov v minulosti. Medzi ne patrí napríklad výroba piva a medoviny v kláštornom pivovare či fermentárni medoviny, a výroba produktov z liečivých rastlín v Cypriánovej lekárni.

„Pri bylinných záhradkách chceme obnoviť aj kamenné torzá domčekov. Keď sem návštevníci prídu, uvidia praktickú činnosť, ktorá bude súčasťou prehliadok,“ doplnil riaditeľ.

Foto
V rámci projektu obnovy kláštora plánujú oživiť niektoré súčasti života mníchov v minulosti ako napríklad výroba piva a medoviny v kláštornom pivovare či fermentárni medoviny, a výroba produktov z liečivých rastlín v Cypriánovej lekárni / TASR

Múzeum zároveň plánuje ponúknuť kompletne prerobenú, modernú a návštevnícky atraktívnu múzejnú expozíciu zloženú z troch častí. V rámci nej priblíži dejiny Červeného Kláštora, mníšske rády na Slovensku a dejiny pamiatkovej starostlivosti na Slovensku.

Plánované práce by mali byť hotové do jedného roka, podľa riaditeľa múzea by návštevníkov nemali obmedzovať. „Keďže ide o práce vo vnútri objektov, ale sú na hlavnej návštevníckej trase, budeme, ak si to situácia vyžiada, robiť nové trasovanie oproti pôvodnej,“ vysvetlil.

História kláštora kartuziánov v obci Červený Kláštor (okres Kežmarok) siaha do 14. storočia. Národná kultúrna pamiatka patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR.

Prvú expozíciu v kláštore zriadilo Východoslovenské múzeum Košice v roku 1966. V rokoch 1999 - 2007 v kláštore prezentovalo svoju expozíciu Ľubovnianske múzeum zo Starej Ľubovne. Od roku 2008 je návštevníkom sprístupnená múzejná expozícia, ktorú zriadil Pamiatkový úrad SR a nezisková organizácia Cyprian.

Zdroj: SITA

Komentáre