Česi podľahli Grécku, aj napriek tomu postupujú do štvrťfinále

SvetŠport

Basketbalisti Českej republiky historicky postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta v Číne. Nezabránila im v tom ani prehra v K-skupine s Gréckom 77:84.

Na postup bolo pre Čechov kľúčové nepodľahnúť Grékom o viac ako jedenásť bodov. Počas duelu mali navrch Gréci, no vo vedení boli aj Česi, a to po prvom polčase a v úvode tretej štvrtiny. V záverečnej desaťminútovke však prehrávali už o dvanásť bodov. Svoj výkon však zlepšili a náskok Grékov stiahli na sedem bodov.

Foto
Basketbalisti Česka / TASR

Česku potom ostávalo už len dúfať, že si favorizované USA poradia vo večernom zápase s Brazíliou. Po výsledku 89:73 vypukla v tábore našich susedov radosť. Víťazstvo USA sa však nerodilo ľahko. Prevažne veteráni z Brazílie prehrávali po prvom polčase len o štyri body. Výber hráčov z NBA ale dokázal zabrať a nič napokon nenechal na náhodu. Najproduktívnejšími hráčmi USA boli pivot Indiany Myles Turner a od nasledujúcej sezóny rozohrávač Bostonu Kemba Walker, obaja dali po šestnásť bodov. Vo štvrťfinále narazia Česi na Austráliu.

Austrálčania si zmerali sily s Francúzskom v boji o prvé miesto v L-skupine. Po dráme napokon „protinožci“ zvíťazili 100:98. Ešte päť sekúnd pred koncom svietilo na ukazovateli nerozhodné skóre, no potom vzal zodpovednosť do svojich rúk rozohrávač Clevelandu Matthew Dellavedova a pri nájazde pod kôš ho Francúzi dokázali zastaviť iba faulom a poslať ho na čiaru trestného hodu. Najlepším hráčom Austrálie sa stal rozohrávač San Antonia Spurs Patty Mills, ktorý dal 30 bodov. Francúzom nepomohlo ani 31 bodov a 6 doskokov krídelníka Orlanda Evana Fourniera.