Českí poslanci predĺžili platnosť pandemického zákona

EurópaKoronavírus

Okrem iného rozširuje možnosti vydávania opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Poslanecká snemovňa českého parlamentu dnes opätovne odobrila novelu pandemického zákona, ktorú minulý týždeň odmietol Senát. Za hlasovalo 104 zo 187 prítomných poslancov, proti bolo 82 zákonodarcov a jeden sa zdržal. Opozičné strany ANO a SPD tento zákon nepodporili. Na prehlasovanie veta Senátu bolo potrebných najmenej 101 hlasov. Koalícia má v snemovni 108 poslancov. Novela čaká na podpis prezidenta Miloša Zemana.

Debata pred hlasovaním trvala 37 hodín, pričom ju spôsobili obštrukcie SPD. Jej predseda Tomio Okamura rečnil nepretržite šesť hodín. Okrem iného kritizoval ministra zdravotníctva Vlastimila Váleka za to, že sa vyhráža núdzovým stavom v prípade, že by pandemický zákon neprešiel. Koalícia vzala Okamurovi slovo, čo opozícia označila za nezákonné.

„Pandemický zákon nikomu nespôsobuje žiadne príkoria, v žiadnom prípade neobmedzuje občanov,“ reagoval Válek s tým, že ide iba o poistku, ak by sa objavila nebezpečná mutácia koronavírusu.

Foto
Opozícia kritizovala ministra zdravotníctva Vlastimila Váleka / facebook.com/vlvalek

Novela pandemického zákona, ktorej platnosť sa predĺžila z konca februára do konca novembra, rozširuje možnosti vydávania opatrení proti šíreniu koronavírusu. Úrady môžu na základe neho nariadiť testovanie na ochorenie COVID-19 u všetkých skupín ľudí vrátane predškolákov. Zároveň umožňuje obmedzenia počtu návštevníkov na podujatiach, skracovanie otváracích hodín prevádzok či ukladanie povinnosti nosiť respirátor.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre