Aktualizované 15.05 hod.
Česko od polnoci z utorka na stredu (4.10.) zavedie dočasné náhodné kontroly po celej dĺžke hranice so Slovenskom, ktoré by mali platiť do 13. októbra, pričom ich prípadné predĺženie bude závisieť od aktuálnej situácie.
„Od polnoci zavádzame náhodné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Opatrenie koordinujeme s Poľskom, ktoré zavádza podobné kontroly, Slovenskom aj ďalšími susednými štátmi,“ vyhlásil český premiér Petr Fiala, ktorý to zdôvodnil nárastom počtu nelegálnych migrantov prichádzajúcich do Európskej únie.
Naši západní susedia podľa Fialu neberú túto situáciu na ľahkú váhu:
„Aktívne bojujeme predovšetkým proti prevádzačom a obchodníkom s ľudským nešťastím.“
Český minister vnútra Vít Rakušan zdôraznil, že je to opatrenie, ktoré je nevyhnutné na účinný boj so skupinami prevádzačov a nelegálnou migráciou:
„Kontroly budú prebiehať náhodne po celej dĺžke hraníc so Slovenskom tak, aby čo najmenej obmedzili cezhraničnú premávku a zbytočne nezaťažovali dopravu ani cestujúcich.“
Česká polícia na 27 hraničných priechodoch nasadí približne 130 policajtov predovšetkým z prihraničných riaditeľstiev, ale do kontrol sa zapoja aj príslušníci cudzineckej polície. Polícia Českej republiky spresnila, že sa budú zameriavať na vytipované vozidlá:
„Budeme využívať skúsenosti kolegov s odhaľovaním prevádzačov a dopravných prostriedkov. Naším cieľom v žiadnom prípade nie je obmedzovať bežný cezhraničný pohyb osôb.“
Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski potvrdil, že rovnako bude postupovať aj Poľsko. Dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom podľa jeho slov potrvajú desať dní, ale môžu sa aj predĺžiť:
„Vláda rozhodla o obnovení dočasných hraničných kontrol na hraniciach so Slovenskom. Kontroly budú zavedené od polnoci.“
Kamiňski pripomenul, že počet migrantov zadržaných na Slovensku v porovnaní s minulým rokom vzrástol o takmer 1000 percent. Zároveň dodal, že cez Poľsko smerom do Nemecka a iných krajín Európskej únie prechádza množstvo migrantov:
„Len za dva týždne sme zaznamenali a zadržali 551 nelegálnych migrantov.“
Kamiňski skonštatoval, že o zavedení kontrol na hraniciach so Slovenskom diskutoval s Rakušanom:
„Naše kroky musia byť efektívne a balkánska trasa do západnej Európy, z ktorej jedna vetva vedie cez Poľsko, bude účinne zablokovaná.“
Veliteľ poľskej pohraničnej stráže Tomasz Praga predpokladá, že na slovenských hraniciach zostane otvorených jedenásť priechodov, osem cestných a tri železničné. Praga doplnil, že hraničné kontroly je podľa schengenského kódexu možné obnoviť maximálne na dva mesiace.
Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner oznámil, že jeho krajina tiež zavedie kontroly na slovenských hraniciach tak, ako Česko a Poľsko. Zdôvodnil to snahou zabrániť prevádzačom, aby využívali alternatívne trasy vedúce cez Rakúsko. Viedeň spustí kontroly v koordinácii s Prahou a Varšavou.
Premiér Ľudovít Ódor uviedol, že Slovensko zareaguje na kontroly, ktoré zavádzajú Česko a Poľsko. Nelegálna migrácia podľa neho potrebuje európske riešenie na vonkajších hraniciach:
„Len čo niektorá krajina začne viac chrániť svoju hranicu, vyvolá to kaskádový efekt, všetci za to zaplatíme peniaze a výsledok bude veľmi nejasný. V tomto prípade proces odštartovalo Poľsko, ktoré je v predvolebnom období a naskakuje Česká republika.“
Zdroj: TASR