Česko aj Rakúsko zaviedli kvôli slintačke a krívačke viaceré opatrenia

EurópaSpravodajstvo

Niektoré autá nepúšťajú cez hranice.

Z Maďarska sa začiatkom marca začala šíriť slintačka a krívačka, ktorá bola potvrdená aj na Slovensku. Z tohto dôvodu Česko zaviedlo na hraniciach s naším štátom kontroly. Polícia vrátila na Slovensko päť nákladných áut, ktoré prevážali mäso z Maďarska či boli znečistené krvou.

Na diaľničnom hraničnom priechode Lanžhot – Brodské je doprava nasmerovaná do jedného jazdného pruhu, z ktorého policajti vyberajú autá, ktoré by mohli prevážať živočíšny materiál, prípadne živé zvieratá, a následne ich posielajú na kontrolu:

„Policajt skontroluje predovšetkým dokumenty k nákladu. Ak zistí nejakú nezrovnalosť, tak kontroluje prípadne aj nákladovú plochu. Ak je tam skutočne nejaká nezrovnalosť, potom to rieši s pracovníkom veterinárnej správy,“ uviedol hovorca polície Juhomoravského kraja Bohumil Malášk s tým, že buď policajt pošle vozidlo na špeciálne pásy s dezinfekciou a potom môže pokračovať ďalej do Česka, alebo mu zakáže vstup a auto sa musí vrátiť na Slovensko:

„Od polnoci sme skontrolovali stovky áut, dve vozidlá sme museli vrátiť na slovenské územie,“ povedal Malášek, ktorý spresnil, že obidve vozidlá prišli cez Slovensko z Maďarska, pričom prevážali mäso.

Polícia z hraničného priechodu Starý Hrozenkov – Drietoma vrátila na Slovensko jeden maďarský kamión. Z priechodu Mosty u Jablunkova – Svrčinovec to boli dve vozidlá, ktorých skladovacie priestory boli znečistené krvou. Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný avizoval, že opatrenia na hraniciach sa rozšíria a okrem dezinfekcie formou rohože budú musieť byť nástrekom vydezinfikované aj celé kolesové súpravy. Takýmto spôsobom by sa mal zvýšiť účinok opatrení.

Foto
Česko aj Rakúsko zaviedli viaceré opatrenia / TASR

Jednotka rakúskej armády určená pre pomoc pri katastrofách (AFDRU) pomáha Slovensku s opatreniami proti šíreniu nákazy. Hovorca rakúskej armády Horst Dauerböck skonštatoval, že na hraničnom priechode Rusovce – Rajka sa zapojila do dezinfekcie nákladných áut:

„Dezinfekcie tu vykonávame od včera 18.00 hod., a to v režime 24 hodín denne. Dokážeme dekontaminovať 25 nákladných vozidiel za hodinu. Budeme tu na hraničnom priechode dovtedy, kým to budú slovenské orgány potrebovať,“ povedal Dauerböck s tým, že AFDRU má na hraničnom priechode príslušné vybavenie, potrebné chemické látky a vodu:

„Za hodinu spotrebujeme sto litrov chemikálie a tisíc litrov vody.“

V nasadenom kontingente špecialistov rakúskej armády pre pomoc Slovensku je podľa Dauerböcka 53 vojakov:

„To, či bude potrebných a aj nasadených viac vojakov a vojačiek, rozhodnú rakúske úrady a ministerstvo obrany.“

Rakúske ministerstvo obrany oznámilo, že jednotka AFDRU pomôže Slovensku aj s 18 vozidlami vrátane 6 špeciálov. Slovensko v sobotu 22. marca aktivovalo mechanizmus Európskej únie v oblasti civilnej ochrany a prostredníctvom spoločného informačného systému CECIS požiadalo aj o špeciálne vozidlá na prenos usmrteného dobytka či CBRN dekontaminačný modul.

Rakúska vláda schválila balík opatrení vrátane zákazu dovozu živých zvierat zo Slovenska a Maďarska. Do Rakúska je podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva zakázaný dovoz zvierat, ktoré sú citlivé na slintačku a krívačku vrátane hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, tiež čerstvého mäsa a surového mlieka, močovky, hnoja, poľovných trofejí a mäsa z diviny.

Rakúsko stanovilo zóny s osobitným režimom, ktorý sa vzťahuje predovšetkým na poľnohospodárske podniky, kde sa chovajú určité druhy zvierat. Platí pre ne zvýšená hygiena a obmedzenia pri preprave zvierat, pričom nie sú vylúčené ani prevádzkové kontroly. Rakúsko však nezaviedlo žiadne opatrenia, ktoré by sa týkali občanov v oblastiach s osobitným režimom.

Polícia a colníci budú v pohraničí realizovať adresné kontroly s cieľom zabrániť nelegálnemu pohybu zvierat alebo výrobkov. Rakúsko v jeseni 2023 spustilo kontroly na hraničných priechodoch so Slovenskom v súvislosti s nelegálnou migráciou.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre