Česko má nového ministra zdravotníctva

EurópaSpravodajstvo

Stal sa ním Petr Arenberger.

Český prezident Miloš Zeman dnes vymenoval do funkcie nového ministra zdravotníctva Petra Arenbergera. Urobil tak po tom, čo odvolal predchádzajúceho šéfa rezortu Jana Blatného. Zeman po vymenovaní Arenbergera kritizoval Blatného za to, že nevydal výnimku pre mimoriadne využitie vakcín proti koronavírusu z Ruska a Číny. Podľa hlavy štátu tým poškodil celej krajine.

Blatný svoju demisiu zdôvodnil politickým rozhodnutím premiéra Andreja Babiša. Ten mu to oznámil v utorok 6. apríla vo večerných hodinách.

Foto
Vymenovanie Arenbergera za ministra zdravotníctva / Twitter

„Sám za seba mám čisté svedomie, že som pracoval len na základe svojej odbornosti a rozhodoval som sa vždy na podklade odborných dát a analýz,“ povedal Blatný s tým, že nie je si vedomý toho, aby vo funkcii pochybil, avšak iný postup by zvolil pred Vianocami, keby vedel, že v krajine sa šíri britská mutácia koronavírusu.

Bývalý minister zdravotníctva sa poďakoval zdravotníkom aj všetkým, ktorí dodržiavali opatrenia, pričom vyzval občanov aby rešpektovali nové vedenie rezortu. Podľa vlastných slov sa mu podarilo zabrániť kolapsu zdravotníctva a verí, že ak sa výrazne nezbrzdia dodávky objednaných vakcín, v lete bude situácia pokojná.

Arenberger je štvrtým českým ministrom zdravotníctva od septembra minulého roka. Vtedy odstúpil Adam Vojtěch, jeho nástupca Roman Prymula bol vo funkcii len mesiac. Následne nastúpil Jan Blatný. Ten sa stal desiatym ministrom druhej Babišovej vlády, ktorý podal demisiu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre