Česko má viac ako tisíc pacientov infikovaných koronavírusom

EurópaKoronavírus

Do krajiny dorazili milióny ochranných pomôcok.

Ministerstvo zdravotníctva v Českej republike informovalo, že počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom stúpol na 1047, pričom z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo šesť pacientov. Za uplynulých 24 hodín v krajine pribudlo 158 nových nakazených. Česko vo štvrtok (19.3.) zaznamenalo najväčší denný nárast infikovaných, ktorých bolo 205 za jeden deň. V piatok (20.3.) evidovali 124 prípadov.

Najviac pacientov je v Prahe a Stredočeskom kraji, pričom medzi nakazenými je viac mužov ako žien. Českí zdravotníci otestovali takmer 14-tisíc ľudí. Zatiaľ nezaznamenali prípad úmrtia, ale najmenej sedem osôb má veľmi ťažký priebeh ochorenia.

Foto
Česká vláda zakázala voľný pohyb ľudí v celej krajine / TASR

Na vojenskom letisku v Pardubiciach včera pred polnocou pristálo ukrajinské lietadlo An-124 Ruslan s viac ako sto tonami zdravotníckeho materiálu. Zásielka pôvodom z Číny obsahuje zdravotnícke rúška, respirátory aj ochranné okuliare, ktoré sú určené pre nemocnice, zdravotnícke a sociálne zariadenia.

„2,3 mil. rúšok odovzdávame ministerstvu zdravotníctva pre fakultné nemocnice a 2,9 mil. ide krajom a tie budú zásobovať krajské nemocnice a ďalšie zariadenia,“ uviedol na sociálnej sieti český minister vnútra Jan Hamáček. Na letisku v Prahe krátko po polnoci zo soboty na nedeľu pristálo nákladné lietadlo spoločnosti China Eastern, ktoré priviezlo viac ako sedem miliónov rúšok.

Česko 1. marca oznámilo prvé tri prípady nákazy koronavírusom. Krajina odvtedy postupne prijala viaceré mimoriadne opatrenia vrátane núdzového stavu, výrazného obmedzenia pohybu i bežného života, pričom ľudia môžu vychádzať len so zahalenými ústami a nosom.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre