Česko pravdepodobne požiada Nemecko o pomoc s COVID pacientmi

EurópaKoronavírus

Problémom je aj nedostatok zdravotníkov.

V Česku v najbližších dvoch týždňoch hrozí absolútne vyčerpanie kapacity lôžok intenzívnej starostlivosti. Z tohto dôvodu námestník českého ministra zdravotníctva Vladimír Černý odovzdal žiadosť šéfovi rezortu Janovi Blatnému, aby vláda oficiálne požiadala Nemecko o pomoc s COVID pacientmi.

„Kapacita lôžok intenzívnej starostlivosti sa blíži k svojmu absolútnemu vyčerpaniu. Veľká časť našej republiky sa dostane v najbližších dvoch týždňoch fakticky do vyčerpania existujúcej kapacity. Česká republika ešte v takej situácii nikdy nebola,“ vyhlásil Černý.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Vzhľadom na to, že kapacita lôžok zatiaľ nebola z 90 percent vyčerpaná, Česko zatiaľ nepožiadalo Nemecko o zahraničnú pomoc, čo potvrdil aj Černý:

„Súčasná voľná kapacita nemocníc v Česku je plošne zhruba 15 percent.“

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Česku približne 11-tisíc nakazených, čo je o vyše 2300 osôb viac ako minulý týždeň. V nemocniciach je hospitalizovaných 6573 pacientov, pričom rekordných 1329 osôb je vo vážnom stave. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 662 ľudí a 21 osôb je pripojených na mimotelový obeh.

V prípade, ak sa epidemiologická situácia bude stále zhoršovať, je možné navýšiť počet lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Problémom však je nedostatok zdravotníkov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre