Česko sa rozlúčilo s Karlom Schwarzenbergom

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované 21.15 hod.

Na Pražskom hrade sa dnes uskutočnila posledná rozlúčka s bývalým českým ministrom zahraničných vecí, poslancom a senátorom kniežaťom Karlom Schwarzenbergom. Zádušnej omše sa okrem rodiny, šľachticov, najvyšších českých ústavných činiteľov zúčastnila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová či ďalší ministri, poslanci, senátori a osobnosti spoločenského života. Na pohreb prišiel aj exprezident Miloš Zeman, s ktorým Schwarzenberg v roku 2013 prehral v prvej priamej prezidentskej voľbe. Bývalá hlava štátu Václav Klaus ospravedlnil svoju neúčasť chorobou.

Verejnosť sledovala priamy prenos liturgie na veľkoplošnej obrazovke na Hradčanskom námestí. Rakvu zahalenú v rodovej vlajke vyniesla hradná stráž. Zároveň bol vystavený rodový erb a pred oltárom boli rady Bieleho leva a Zlatého rúna. Zároveň zaznela česko-slovenská hymna či koleda Narodil sa Kristus Pán.

Foto
Česko sa rozlúčilo s Karlom Schwarzenbergom / TASR

Následne sa sprievod s rakvou a policajnými motorkami zastavil pred Schwarzenberským palácom na Hradčanskom námestí a prešiel okolo Černínskeho paláca, ktoré je sídlom ministerstva zahraničných vecí. Pozostatky bývalého šéfa diplomacie boli prevezené na zámok Orlík v južných Čechách, kde budú uložené do rodinnej hrobky.

V Katedrále svätého Štefana vo Viedni je na 19. decembra naplánovaná posledná rozlúčka so Schwarzenbergom. Viac ako 11-tisíc ľudí sa s ním rozlúčilo v maltézskom rádovom Kostole Panny Márie pod reťazou na pražskej Malej Strane. Jeho rakva tam bola vystavená od stredy (6.12.) do piatku (8.12.). Jeho posledné želanie bolo, aby ľudia nenosili kvetinové dary, ale prispeli na obranu Ukrajiny alebo charitatívnu činnosť Maltézskeho rádu, ktorého bol členom.

Schwarzenberg bol podľa Čaputovej presvedčený Európan, ktorý svojím životom a myšlienkami presiahol dejiny a hranice štátov:

„Vždy ostal verný svojej vlasti, aj vtedy, keď sa mu otočila chrbtom. Vyžaroval pokoj a noblesu, bol zásadový a múdry. Nepoznal pýchu, i keď história jeho rodu prechádzala stáročiami. Zažil krutosť neľudských režimov a pritom si zachoval láskavosť a vieru v ľudské dobro. Veľkým dejinným pohybom rozumel rovnako ako mysli svojich krajanov.“

Posledná rozlúčka pokračovala neformálnou časťou s názvom Karel žije dál, ktorá sa uskutočnila v pražskej Lucerne. Organizátori chceli takýmto spôsobom osláviť jeho život, a to hudobnými vystúpeniami, filmovými projekciami, výstavou či osobnými svedectvami. Podujatia sa zúčastnili stovky ľudí vrátane bývalého politika, diplomata, disidenta a signatára Charty 77 Alexandra Vondru, ktorý označil Schwarzenberga za učiteľa:

„My sme boli vagabundi na Hrade a vymodlili sme si tohto úžasného človeka, aby nás učil.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre