Česko zaradí Slovensko medzi oranžové krajiny

EurópaKoronavírus

Občania môžu cestovať aj za účelom turistiky.

Od pondelka 7. júna bude Slovensko pre Českú republiku oranžovou krajinou so stredným rizikom nákazy COVID-19. Slováci budú môcť k našim západným susedom pricestovať s negatívnym výsledkom antigénového testu nie starším ako 24 hodín alebo PCR testu nie starším ako 72 hodín, ktorý musia absolvovať pred vstupom do Česka.

Štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus vysvetlil, že občania či rezidenti Slovenska nebudú musieť po príchode do Česka ísť do karantény, ktorú mohli ukončiť len negatívnym PCR testom zrealizovaným tam. Občania Slovenskej republiky musia pred vstupom do Česka vyplniť príjazdový formulár, vzdialeným prístupom ho poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej alebo pobytovej kontrole.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Slováci môžu od 1. júna cestovať do Česka z akýchkoľvek dôvodov v tom prípade, ak doba ich pobytu v susednej krajine nepresiahne 24 hodín. Týka sa to aj turistiky, ak sa preukážu národným certifikátom o očkovaní na Slovensku, ktoré vydáva rezort zdravotníctva, a to po 22 dňoch od prvej dávky vakcíny.

Pred vstupom do Česka je potrebné vyplniť príjazdový formulár a predložiť potvrdenie o prekonaní koronavírusu nie staršie ako 180 dní alebo negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 24 hodín alebo PCR testu nie starší ako 72 hodín zrealizovaným na Slovensku. Zároveň pred vstupom do Česka je nutné vyplniť online príjazdový formulár.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre