Česko zmierni niektoré opatrenia

EurópaKoronavírus

Hodnota rizikového indexu krajiny je aktuálne 62.

Od pondelka 23. novembra sa v Česku uvoľnia protiepidemiologické opatrenia. Tamojšia vláda včera (20.11.) odobrila zníženie úrovne rizika v rámci Protiepidemického systému (PES) z najvyššieho piateho na štvrtý stupeň. Obchody budú môcť byť po novom otvorené do 23.00 hod., teda o dve hodiny dlhšie. Stále však bude platiť zákaz nedeľného predaja.

Jedným z uvoľnených opatrení je povolenie zhromaždenia šiestich osôb. Zákaz vychádzania bude platiť od 23.00 hod. namiesto súčasných 21.00 hod. Stanovená kapacita prevádzok sa nebude vzťahovať na deti do šiestich rokov. Rodičia s detskými kočíkmi budú môcť vstupovať do obchodov aj bez košíkov a vozíkov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Knižnice budú môcť požičiavať knihy, avšak len prostredníctvom výdajných okien. Svadieb sa po novom môže zúčastniť maximálne 20 ľudí. Autoškoly budú môcť realizovať teoretické a praktické záverečné testy. Na farmárskych trhoch bude povolený predaj vianočných ozdôb.

Súčasťou PES je rizikový index od 0 do 100, ktorý predstavuje mieru epidemiologického rizika. Každý český kraj má pripísanú vlastnú hodnotu, ktorú následne zaradí do jedného z piatich stupňov určujúcich prísnosť epidemiologických opatrení.

Hodnota rizikového indexu od 0 do 19 zodpovedá 1. stupňu, 20 – 39 predstavuje 2. stupeň, 40 – 60 je 3. stupeň, 61 – 75 zodpovedá 4. stupňu a 76 – 100 predstavuje najprísnejší 5. stupeň. Hodnota celého Česka je aktuálne 62. Ako uviedol tamojší minister zdravotníctva Jan Blatný, v prípade, ak sa hodnota zníži pod 60, vláda bude rozhodovať o zmiernení opatrení na tretí stupeň.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre