Českom sa prehnali búrky, ktoré spôsobili rozsiahle škody

EurópaSpravodajstvo

Do spadnutého stromu narazil vlak.

Viaceré európske štáty vrátane Česka bojujú s horúčavami. Tie u našich západných susedov včera (20.6.) vystriedali silné búrky, ktoré sa presúvali od západu na sever a východ krajiny. Jedna z nich sa prehnala aj Plzenským krajom, kde vyvrátila viacero stromov a poškodila strechy. Popadané stromy skomplikovali situáciu predovšetkým na železnici.

Medzi mestom Domažlice a obcou Blížejov spadol strom, do ktorého narazil vlak. Hasiči museli z neho evakuovať 90 ľudí, avšak podľa hovorkyne Správy železníc Nely Friebovej sa nikto nezranil.

„Musela byť zriadená náhradná autobusová doprava, aby sa mohli cestujúci bezpečne dostať do cieľa,“ reagoval hovorca Českých dráh Petr Šťáhlavský s tým, že prevádzku vlakov sa napokon podarilo obnoviť.

Foto
Silné búrky sa presúvali od západu na sever a východ Česka (Ilustračná fotografia) / TASR

„Vietor miestami dosahoval v nárazoch okolo 65 kilometrov za hodinu a padali krúpy až okolo dvoch centimetrov v priemere,“ uviedla Simona Procházková z plzenskej pobočky Českého hydrometeorologického ústavu s tým, že v regióne sa vyskytol takzvaný downburst, teda významný prepad studeného vzduchu, ktorý vytvára silný vietor.

Búrka vyčíňala aj v Pardubickom kraji, kde voda zatopila parkovisko aj pivnice. Hasiči ju museli na viacerých miestach odčerpávať a zároveň odpratávať popadané stromy. Kvôli vyčíňaniu počasia museli zasahovať aj na juhu Moravy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre