Cesta medzi Popradom a Hôrkou je v havarijnom stave

VýchodSpravodajstvo

Občania žiadajú jej opravu.

Obyvatelia Hozelca, Šváboviec, Hôrky a Gánoviec začali zbierať podpisy pod petíciu za opravu vyťaženej cesty medzi Popradom a Hôrkou. Komunikácia, ktorá meria približne päť kilometrov, je v havarijnom stave. Z tohto dôvodu Slovenská správa ciest (SSC) pripravuje jej obnovu.

„Chceme poukázať na to, že od 90. rokov minulého storočia na tomto úseku nebola zrealizovaná žiadna oprava krytu vozovky, čím dochádza k pravidelnému poškodzovaniu motorových vozidiel. Preto vás žiadame o urýchlené riešenie tohto problému,“ píše sa v petícii.

Starosta Hozelca Jozef Pavligovský zdôraznil, že cesta je mimoriadne vyťažená, keďže spája Poprad a Spišskú Novú Ves a je to aj hlavná trasa do Slovenského raja. Denne ňou podľa jeho slov prejde viac ako 12-tisíc áut. Pavligovský skonštatoval, že situácia je komplikovaná aj napriek diaľnici D1, keďže obyvatelia obcí dochádzajú za prácou do väčších miest:

„Od petície si sľubujeme, že štátne orgány a ministerstvo dopravy pochopia, že tento stav je neudržateľný. V tomto čase spúšťame zbieranie podpisov vo viacerých obciach, veríme, že bude mať veľký úspech a zozbierame dostatok podpisov.“

Foto
Cesta pod Tatrami je v havarijnom stave / Obec Hozelec

SSC v treťom kvartáli tohto roka pristúpi k celkovej oprave úseku. Najmä pri častých teplotných zmenách sa tam objavujú výtlky, ktoré sa podľa možností výkonov zimnej údržby a klimatických podmienok priebežne odstraňujú, a to spôsobom vhodným pre dané ročné obdobie.

Hovorkyňa SSC pripomenula, že v súčasnosti rekonštruuje aj most Lučivná vrátane časti cesty, pričom projekt by mal byť hotový do júna tohto roka:

„Celková oprava úseku cesty I. triedy Lučivná – Svit je zaradená v širšom zozname úsekov do plánu opráv. Realizácia je však závislá od alokácie finančných prostriedkov.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre