Cestovné kancelárie zatiaľ neplánujú rušiť zájazdy do Izraela

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 16.00 hod.

Nepokoje v okolí pásma Gazy pretrvávajú. Na Izrael bolo od soboty (7.10.) vypálených približne 4400 rakiet. Domácej armáde sa podarilo získať kontrolu nad všetkými mestami a obcami, do ktorých prenikli militanti z hnutia Hamas. Stále sa však tam môžu nachádzať palestínski ozbrojenci. Armáda zároveň ukončila evakuáciu obyvateľov, ktorí žijú v pohraničných oblastiach.

V Izraeli je podľa odhadov približne 300 Slovákov, najmä účastníkov organizovaných zájazdov, čo pre Rádio Košice potvrdila konateľka cestovnej kancelárie Trinity Marcela Nassarová:

Dnešná skupina, ktorá mala odletieť z Prahy, tak po dohode s leteckou spoločnosťou nám ju presunuli na marcový termín, takže táto skupina neodletela. Tie ďalšie, ktoré majú letieť tento týždeň, tak zatiaľ podľa plánu by mohli odletieť. Čo sa týka miest, ktoré sa navštevujú podľa programu, tak sú dostupné. Naši klienti bývajú v Nazarete, do týchto miest sa dá dostať. Hotely normálne fungujú a takisto aj všetky miesta, ktoré sú v programe, sa dajú navštíviť. Aj skupiny, ktoré sú momentálne v Betleheme, tak majú klasický program bezo zmien.“

Foto
Na Izrael bolo vypálených približne 4400 rakiet / TASR

Repatriačný let

Bronislava Macková z cestovnej kancelárie AwerTravel uviedla, že jej klienti sú v Izraeli, pričom včerajší (8.10.) let do Ammánu s následným presunom do Izraela bol zrušený. Podarilo sa jej zakúpiť letenky z Ammánu pre skupinu, ktorá mala plánovaný presun do Izraela.

„Keby sa situácia preniesla aj do iných oblastí, nielen v pásme Gazy, ako je to teraz, tak, samozrejme, pokiaľ by sme nevedeli zabezpečiť bezpečnosť a nemohli by sme absolvovať program, tak by sme pristúpili na to, že skupinu by sme tam radšej neposlali. Ako je to v momentálnej situácii, tak program sa dá normálne plniť. Sú tam, samozrejme, posilnené stráže a kontroly, ale je to normálne v takejto situácii, je to pre bezpečnosť klientov,“ dodala Nassarová.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí a rezort vnútra sa dohodli na tom, že Slovensko v stredu 11. októbra vyšle vládny špeciál na repatriáciu občanov z Tel Avivu. Zdôvodnili to zhoršenou bezpečnostnou situáciou v Izraeli. Viaceré letecké spoločnosti zrušili množstvo plánovaných letov z Izraela a Slováci majú problém dostať sa bezpečne naspäť.

„Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tel Avive je v kontakte s početnými občanmi SR v Izraeli a pracuje na zostavení zoznamu cestujúcich. Prioritu budú mať zraniteľné osoby,“ vysvetlil rezort diplomacie.

Vládny špeciál Airbus A319 OM-BYK má kapacitu 89 miest, pričom poletí z Bratislavy v skorých ranných hodinách aj s dvomi zdravotníkmi z Asociácie samaritánov Slovenskej republiky. Rezort diplomacie neodporúča cestovať do Izraela:

„V súčasnosti to rozhodne nie je vhodná destinácia na púť, turistiku či dovolenku,“ uviedlo ministerstvo s tým, že konanie cestovaných kancelárií, ktoré tam naďalej plánujú realizovať zájazdy, je nezodpovedné.

Civilná letecká preprava do Izraela aj z krajiny je čiastočne obmedzená, ale stále funkčná, hoci mnohé lety meškajú. Cestujúci, ktorí sa nachádzajú v oblastiach bližšie k hranici Jordánska, majú k dispozícii letisko v Ammáne.

Foto
Útoky spôsobili rozsiahle škody / TASR

Slovenka žijúca v Izraeli Diana Atzmon Weinberg nás informovala o aktuálnom dianí:

Pred pár minútami na nás opäť strieľali rakety z pásma Gazy. U nás neboli sirény, ale viem, že v okolitých častiach, v centre Izreala boli sirény. O nejakých dopadoch ešte neviem, lebo to bolo len pred pár minútami. Situácia je zatiaľ pokojná v centre Izreala.“

Na juhu krajiny bolo dnes povolaných 300-tisíc záložníkov. Nezhody medzi opozíciou a koalíciou idú bokom. Izraelské politické elity sa podľa Weinberg snažia o zachovanie pokoja a rozvahy:

„Máme civilnú obranu Izreala, ktorá vydáva občanom odporúčania, kde sa máme zdržiavať, čo máme robiť. Nemáme nejaký zákaz vychádzania. Ľudia na juhu ale ten zákaz majú, pretože tam stále operuje armáda a doposiaľ tam boli otvorené boje. Takisto bolo niekoľko vyhlásení. Prezident mal vyhlásenie a niekoľkokrát aj premiér. Vyzdvihol morálku občanov, pretože si prechádza veľmi ťažkým obdobím.“

Konflikt sa aj naďalej vyostruje najmä na juhu krajiny, kam smeruje vojsko i záložníci, ktorých bolo povolaných viac ako 300 tisíc.

Izraelčania sa snažia dostať naspäť domov do Izraela, aby mohli narukovať do armády. Nevyhýbajú sa armáde, neutekajú z krajiny. Morálka a vôľa bojovať a ochrániť svojich občanov, aby sa to neopakovalo, je naozaj vysoká,“ skonštatovala Weinberg, ktorá dodala, že odchod z krajiny zváži až po odporúčaní ambasády alebo vyslaní repatriačného letu.

Aktuálnu situáciu sleduje aj Konferencia biskupov Slovenska (KBS), a to aj napriek tomu, že neorganizuje žiadne pútnické zájazdy do tejto oblasti. Z tohto dôvodu nemá informácie o tom, koľko veriacich sa nachádza v danom regióne. V Izraeli sú okrem pútnikov aj rehoľné sestry či slovenskí študenti. Predseda KBS Bernard Bober však nemá informácie o tom, že by bol niekto z nich zranený:

„Ťažko sa hľadajú slová na vyjadrenie zármutku, aký cítime pri pomyslení na ľud Izraela a Palestíny. Obraciam sa na všetkých veriacich s prosbou o zintenzívnenie modlitieb za trpiacich ľudí v milovanej zemi, ktorá dala zrod Ježišovi Kristovi, a teraz je miestom zabíjania a útokov. Zoči-voči násiliu, ktoré vždy plodí iba nenávisť, sa s hlbokou vierou pripájam k výzve pápeža Františka a predstaviteľov rôznych kresťanských cirkví a iných náboženstiev – nástojčivo spoločne prosme, aby utíchli výbuchy a krviprelievanie. Nech Boh pokoja a spravodlivosti oživí v srdci každého človeka túžbu po mieri a pokojnom spolunažívaní medzi národmi.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre