Cestovný ruch v Košickom kraji rastie

VýchodSpravodajstvo

Návštevnosť sa zvýšila.

Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT) má za sebou úspešný rok, ktorý sa niesol v znamení rastu návštevnosti. Celkový počet návštevníkov aj prenocovaní dosiahnutý v roku 2022 bol prekonaný už počas prvých desiatich mesiacov roku 2023. Očakáva sa, že celoročná návštevnosť bude o 15 percent vyššia v porovnaní s rokom 2022. Štatistiky zatiaľ nedosahujú predcovidové čísla, ak by sa však zachoval aktuálny trend, mohlo by sa tak stať práve v tomto roku, teda o rok skôr ako sa predpokladalo.

Úspešná bola aj samotná letná sezóna. Slováci síce opäť preferovali dovolenku v zahraničí, ale aj vďaka rastúcemu záujmu cudzincov dosiahol Košický kraj nárast návštevnosti počas leta.

„K úspechu destinácie prispeli aj početné nové atrakcie, ktoré spestrili ponuku zážitkov a motivovali k návšteve Košického kraja. Najväčším ťahúňom sa v polovici leta stala dlho očakávaná lanovka Dedinky – Geravy, ktorá sa po komplexnej rekonštrukcii stala jedinou funkčnou retro jednosedačkovou lanovkou na Slovensku,“ uviedol KRT.

Úspešnej sezóne pomohol aj župný podporný grant Terra Incognita,cez ktorý kraj investoval viac ako 1,6 milióna eur do atrakcií či podujatí.

Galéria k článku

V uplynulom roku pribudli v kraji investície, ktoré majú význam nielen pre domácich, ale aj na národnej úrovni.

„Príkladom je unikátna turistická rozhľadňa Green Point v Kluknave, ktorá radikálne mení  a hlavne ekologizuje vnímanie tohto typu stavby v slovenskom kontexte, 3D bludisko v rekreačnom stredisku Alpinka, novootvorené múzeum veteránov v Michalovciach či netradičné ubytovanie v korunách stromov spolu s wellnessom na Tokaji, uviedla organizácia.

Mapa Košického kraja sa rozšírila aj o množstvo projektov postavených s dôrazom na ekoturizmus. Ide napríklad o nový zážitkový chodník v obci Rejdová či Cestu bojovníka v začarovanom lese v Hrabušiciach. Na Košickom hrade vznikla Hrnčiarska dielňa a na rieke Bodrog zas požičovňa športového vybavenia pre vodákov. 

„Pre budúcnosť našej destinácie sú osobitne významné práve projekty rozvíjajúce potenciál ekoturizmu a prírodného turizmu, ktoré priťahujú enviromentálne uvedomelé cieľové skupiny a generujú vyššiu pridanú hodnotu pre miestne komunity. Takými sú napríklad zrealizované projekty zdieľanej vodáckej infraštruktúry na rieke Bodrog, kde sme vybudovali zázemia pre požičovne kajakov v obciach Ladmovce a Borša. Ďalšie z projektov reprezentujú zachytenie nových trendov, ako napríklad karavanistický kemping pri hoteli Čingov v Slovenskom raji alebo zážitkové ubytovanie v korunách stromov na Tokaji. Tento konkrétny projekt navyše dokazuje, že špičkový moderný produkt cestovného ruchu nemusí byť iba výsadou tzv. destinácií prvej voľby, ale môže vzniknúť aj v málo známych lokalitách s veľkým potenciálom rastu,“ povedala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Výrazný záujem turistov zaznamenali aj kostolíky na Gemeri, ktoré boli zaradené pod Známku európskeho dedičstva. Dotačný program však podporil aj organizáciu viacerých podujatí, ako napríklad Rodeo Ižkovce, Jánske ohne nad Šíravou či Zemplín Veterán Rallye, ako aj Medzinárodný maratón mieru, Art Film Fest, Letecké dni Košického kraja či Majstrovstvá sveta veteránov v orientačnom behu.

Ďalšou oblasťou, ktorá sa dočkala podpory grantového programu, je filmová tvorba zrealizovaná na území kraja. Diváci sa tak v tomto roku môžu tešiť aj na premiéry dvoch nových pôvodných slovenských celovečerných filmov – Vojna policajtov a Kavej.

Komentáre