Cestujúci budú môcť používať smartfóny počas letov

EurópaZaujímavosti

V lietadlách bude pokrytie 5G.

Letecké spoločnosti budú môcť v rámci Európskej únie inštalovať do svojich lietadiel najnovšiu technológiu 5G, ktorá umožní cestujúcim používať smartfóny a iné pripojené zariadenia rovnako ako na zemi.

Európska komisia (EK) prispôsobila právne predpisy o mobilnej komunikácii najmodernejším normám. Vďaka tomu môže byť pokrytie 5G dostupné aj v lietadlách.

„Pokiaľ ide o vysokorýchlostné a vysokokapacitné pripojenie, nebo už nie je limitom. 5G umožní inovatívne služby pre ľudí a príležitosti na rast pre európske spoločnosti,“ uviedol komisár EÚ pre vnútorný trh Tierry Breton.

Foto
Nová technológia umožní cestujúcim používať smartfóny rovnako ako na zemi / Unsplash

Pokrytie 5G bude možné vďaka inštalácii tzv. pikobunky v lietadlách. Prostredníctvom tejto sieťovej stanice sa môžu telefonické hovory, textové správy a dátová prevádzka posielať cez satelitnú sieť do mobilnej siete na zemi.

V ďalšom rozhodnutí chce EK sprístupniť frekvencie 5GHz aj pre wifi v autách, autobusoch a iných dopravných prostriedkoch. Členské štáty EÚ majú lehotu na sprístupnenie 5GHz pásiem pre cestnú dopravu do 30. júna budúceho roka.

 

Zdroj: TASR

Komentáre