Cestujúci TEŽ si môžu čakanie na električku spestriť čítaním kníh

VýchodZaujímavosti

Drevené búdky sa nachádzajú na často navštevovaných miestach.

Na zastávkach Tatranských elektrických železníc (TEŽ) vo Vysokých Tatrách pribudli knižné búdky. Občianske združenie (OZ) Tatranský parlament chce takýmto spôsobom spestriť návštevníkom čakanie na električky či samotné cestovanie. „V rámci celých Vysokých Tatier sme ich umiestnili dokopy sedem. Chceli sme prepojiť hlavné uzly TEŽ, nachádzajú sa tak na zastávkach v Poprade, Starom Smokovci, v Tatranskej Lomnici aj na Štrbskom Plese. Okrem nich sú ďalšie aj v Lomnici v parku a pri jednom z miestnych hotelov a pri evanjelickom kostole v Starom Smokovci,“ uviedol predseda občianskeho združenia Michal Hanč.

Projekt je financovaný z grantového systému Pre lepší život v meste Vysoké Tatry, za ktorým je prevádzkovateľ najväčších tatranských lyžiarskych stredísk. „Z grantu sme na to získali tisíc eur, prispeli tiež viacerí známi, ale aj ďalší dobrovoľníci a inštitúcie v meste,“ povedal Hanč s tým, že miesta, na ktorých boli osadené búdky, si OZ prenajíma od Železníc Slovenskej republiky, pričom za meter štvorcový prenajatej plochy platí päť eur ročne.

Foto
Stanica TEŽ v Starom Smokovci / TASR

Drevené búdky vyrobilo miestne stolárstvo v Tatranskej Lomnici. Ako skonštatoval Hanč, maľbami ich spestrili žiaci tamojšej základnej školy a základnej umeleckej školy: „Ďalší dobrovoľníci nám na búdky urobili kovové nohy a s ďalšími dobrovoľníkmi sme ich osádzali. Bola to pekná komunitná práca, do ktorej sme zapojili deti, pedagógov aj miestne firmy. Snažili sme sa, aby to bolo celé lokálne a naše.“

Tatranci sa zapojili do verejnej zbierky kníh, ktoré boli umiestnené do búdok. Tie podľa Hanča ocenia predovšetkým tí cestujúci, ktorí pravidelne využívajú TEŽ: „Môžu si napríklad knihu požičať v Poprade, čítať si ju v električke a následne ju napríklad na Štrbskom Plese vrátiť do inej knižnej búdky.“ Deti sa potešia z rozprávkových kníh.

Ako doplnil Hanč, aby búdky vydržali extrémne tatranské počasie, sú umiestnené na kovových podstavcoch: „Namiesto jednoduchej lepenky sme dali na strechu nerezové plechy, ktoré majú dlhú životnosť.“ Tatranci sa ich snažili umiestniť tak, aby boli pod dohľadom bezpečnostných kamier, respektíve na často navštevovaných miestach.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre