Preťažené nákladné vozidlá poškodili vozovky v Strážskom i v okolí.
Elektrifikácia železničných tratí zapríčinila poškodenie častejšie využívaných ciest na Zemplíne. Preťažené nákladné vozidlá vytvorili cestné koľaje po okrajoch vozoviek. Slovenská správa ciest plánuje niektoré úseky v okolí Strážskeho opraviť, termín zatiaľ neuviedla.
Starostovia okolitých obcí preto spísali pripomienku a zaslali ju kompetentným so žiadosťou o konkrétny termín, kedy by malo k opravám dôjsť.
„Problematika bola prerokovaná aj so Zhotoviteľom stavby a potvrdil, že v danej oblasti postupuje v zmysle zmluvných podmienok, resp. v súlade s podmienkami vyplývajúcimi zo všetkých povolení a v súlade s platnou legislatívou. Zhotoviteľ pred začatím výstavby zrealizoval pasportizáciu všetkých prístupových komunikácii v okolí stavby. Rozsah stavby, aký realizujeme si, samozrejme, vyžaduje dovoz a odvoz materiálu veľkých kubatúr a mohlo sa stať, že došlo v určitých úsekoch k poškodeniu krajníc a ciest ako je popísané vo výzve. Zhotoviteľ absolvoval už niekoľko rokovaní aj so správcom komunikácii Slovenskej správy ciest a boli dohodnuté opatrenia tak, že budú vytypované rozsahy opráv a presné miesta, ale opravovať sa začne najskôr po skončení zemných prác a to bude až po 30. júni 2025," uviedla hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Petra Lániková.
Lániková dodala, že čo sa týka tvrdenia, že k poškodeniu ciest došlo len z dôvodu výlukovej činnosti, považujú ho za sporné, keďže ho nie je možné overiť, a teda ani potvrdiť.
„Samotná oprava pozemných komunikácií však nebude určite pozostávať zo súvislej, komplexnej opravy vozovky v celých úsekoch, to znamená plošne v celej ich dĺžke, nakoľko Zhotoviteľ stavby nemôže niesť zodpovednosť aj za tie miesta (úseky ciest), ktoré boli už poškodené v čase pred začatím výstavby, a teda pred stavebnou činnosťou.“
Rezort dopravy na otázky o príspevku k obnoveniu cestných komunikácii neodpovedal. Zhotoviteľ tak všetky dohodnuté a stavbou poškodené miesta opraví na vlastné náklady.
„Na záver našej odpovede uvádzame, že Zhotoviteľa stavby sme písomne vyzvali, aby predmetnej problematike venoval patričnú pozornosť a v záujme uzatvorenia dohôd o rozsahu a spôsobe odstránenia porúch na pozemných komunikáciách, komunikoval s kompetentnými zástupcami Mesta Strážske, respektíve obcí," uzavrela Lániková.
V investičnom pláne ŽSR na tento rok je tiež schválená investičná akcia Strážske - Prešov, sanácia železničného spodku, ktorá je aktuálne v štádiu projektovej prípravy.
Autor: RÁDIO KOŠICE