Cez víkend otvoria letnú sezónu na Spišskom hrade

VýchodKultúra

Program je bohatý, predstavia sa v ňom aj živé sochy.

Brány najnavštevovanejšieho hradu na Slovensku v roku 2016 sa otvoria oficiálne v sobotu 6. mája. Na návštevníkov Spišského hradu bude počas otvorenia letnej turistickej sezóny čakať šerm, hudba, legendy, nové publikácie i drevorezba.

„Po prvý raz sa so svojimi legendami predstavia hradné živé sochy a prezentované budú i hradné kalendáre na rok 2018," uviedla Dáša Uharčeková Pavúková zo Slovenského národného múzea (SNM) - Spišského múzea v Levoči. Sezónu otvorí v sobotu o 13.00 hod. slávnostný dobový sprievod, o 13.15 hod. bude nasledovať koncert Shaman.

Živé sochy sa predstavia o 14.00 hod., o pol hodinu nato to bude v rámci koncertu Veronika Rabada. Súčasťou programu bude aj historický šerm, dobové a orientálne tance, a to o 11.00, 15.00 a 16.00 hod.

Foto
Sezónu otvoria už v sobotu 6. mája / TASR

Vyrobia si hrnček

Ochutnávku dobových jedál ponúkne hradná kuchyňa od 13.00 do 16.00 hod., vyrezávanie drevenej sochy priblíži Jakub Skaloš medzi 11.00 a 15.00 hod. Na rovnaký čas je pripravený program tvorivých dielní s názvom Urob si svoj hradný hrnček. V nedeľu 7. mája sa začne o 10.00 hod. v Kaplnke sv. Alžbety na Spišskom hrade slávnostná svätá omša. Návštevnosť Spišského múzea v Levoči, pod ktoré patrí aj Spišský hrad, bola v roku 2016 rekordná.

„Spôsobila to najmä vysoká návštevnosť Spišského hradu, ktorého prevádzka však nie je celoročná. Na hrade sme mali 209.110 návštevníkov," uviedla riaditeľka SNM - Spišského múzea v Levoči Mária Novotná.

Spišský hrad je príkladom stredovekého kráľovského hradu. Vznikol na konci 12. a začiatkom 13. storočia. Už koncom 13. storočia mal takmer dnešnú rozlohu. Patril kráľovským dynastiám Arpádovcov, Anjouovcov, neskôr Zápoľským, Thurzovcom a Čákiovcom. V roku 1993 bol zapísaný do Svetového zoznamu prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Zdroj: TASR

Komentáre